Nedovoľte, aby vám otlaky pokazili leto

Nedovoľte, aby vám otlaky pokazili leto

Azda každý z nás sa už stretol s otlakom na nohe. Tieto pľuzgieriky nie sú ničím iným ako ochrannou reakciou tela, ktoré sa snaží vyhnúť vážnejšiu zraneniu chodidla. Otlaky sa objavujú pod vrchnou vrstvou kože, spôsobuje ich intenzívne a dlhodobé trenie či tlak. Ešte predtým, ako sa na tomto mieste nahromadí tekutina, oblasť začervenie – vtedy máme šancu na poslednú záchranu. Ako sa vyhnúť otlakom a čo robiť, keď sa už objavia?

Správna obuv zníži riziko vzniku otlakov

Čím menej kvalitná a nevhodná obuv, tým je riziko výskytu otlakov vyššie. Najúčinnejšou prevenciou teda je zvoliť si topánky, v ktorých sa vaša noha cíti výborne a pohodlne. Ani nie príliš tesne, ani príliš voľno, nikde vás netlačia, nie sú vám príliš veľké, sú vyhotovené z kvalitných materiálov a zároveň sú dostatočne priedušné. Pretože okrem fyzického tlaku k vzniku otlakov prispieva i zvýšená vlhkosť v topánke. Hoci proti tomuto problému existujú rôzne antiperspiranty či púdre, ich účinnosť sa veľmi neosvedčila. Topánky tiež odporúčame pred kúpou vyskúšať na nohe a dôkladne sa v nich poprechádzať. Tip pre vás: počas leta nohy často opúchajú, najmä s rastúcimi teplotami, preto si nechajte kúpu topánok na popoludnie, keď môže byť chodidlo už trochu opuchnuté.

Nepodceňujte ani kvalitu ponožiek

Nielen topánky, ale aj nevhodné ponožky vám môžu spôsobiť otlaky. Tu v zásade platí to isté, čo pri obuvi: ponožky by mali na nohe sedieť, nikde vás nesmú omínať, tlačiť, krčiť sa. Rovnako je dôležité, aby zvládli odvádzať vlhkosť a noha sa vám v nich teda nadmerne nepotila. Pri kúpe ponožiek môže byť výhodou tiež spevnenie v najexponovaneších častiach, ktoré chráni pred vyťahaním týchto miest, a teda znižuje riziko tlačenia na nohu. A čo materiál? Nevýhodou bavlny je, že pomerne rýchlo stratí svoj tvar, preto je vhodná kombinácia bavlny a ďalšieho materiálu, napríklad nylonu. V prípade, že sa vám nadmerne potia nohy, neváhajte so sebou nosiť náhradné ponožky.

Nepodceňujte ani kvalitu ponožiek

Otlaky sa často objavia po prvom dni v nových topánkach

Mnohí hokejisti majú vždy obavy z novej sezóny, pretože dostanú nové korčule, z ktorých majú prvé dni obrovské otlaky. Podobné je to aj s novými topánkami – často nám spôsobia pľuzgieriky. Dá sa však s tým niečo robiť? Jednoduchým a pomerne účinným trikom je natrieť si chodidlá olivovým olejom či vazelínou. Tá zníži mieru trenia a pomôže vašim nohám zvyknúť si na novú obuv.

Leukoplast znižuje riziko výskytu otlakov až o 40 %

Vedci sa snažili zistiť, ako čo najúčinnejšie zabrániť výskytu otlakov. Preto maratóncom nalepili leukoplast na miesta, kde sa im najčastejšie objavovali tieto pľuzgieriky. Tento jednoduchý trik znížil riziko výskytu otlakov i pri intenzívnych fyzických aktivitách až o 40 %. Preto, ak vás pravidelne trápia pľuzgiera na konkrétnom mieste, v prvom rade zmeňte obuv, potom si túto oblasť skúste prelepiť leukoplastom.

Ako sa zbaviť otlakov

Zväčša býva najlepším riešením otlak nechať odoznieť a k čo najrýchlejšej regenerácii mu dopomôcť odstránením rizikových faktorov: nevhodná obuv, malé ponožky, zvýšená vlhkosť. V žiadnom prípade tieto pľuzgieriky neprepichujte, zabraňujú totiž tomu, aby do rany pod kožou vnikla infekcia. V prípade, že otlak praskne sám, postihnuté miesto a jeho okolie vyčistite vodou a mydlom. Vyhnite sa čisteniu agresívnymi prípravkami i alkoholom. Takto ošetrené miesto následne prelepte vzdušným leukoplastom alebo prekryte gázou.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku