toxckí ľudia

Nenechajte si pokaziť Vianoce

Naučte sa, ako zvládnuť toxických ľudí

Vianoce sú sviatky pohody a pokoja. Teda dovtedy, kým sa vo vašej spoločnosti neobjaví toxický človek, ktorý vám vysaje pozitívnu energiu ako upír. Všetko je problém, nič sa nedá, svet je nespravodlivý, Vianoce sú zbytočnosť, klebety sú to najdôležitejšie, závisť je na dennom poriadku – aj toto sú znaky toxických ľudí, prakticky v každej rodine sa nájde takýto člen. Ako postupovať, aby vás nepripravil o duševné zdravie a príjemnú atmosféru?

Povzneste sa

Najjednoduchším riešením, ako sa vysporiadať s toxickými ľuďmi, je nestretávať sa s nimi. Nie vždy to však ide. Najmä počas vianočných sviatkov sa vždy rada ohlási zatrpknutá teta Marta či večne nahnevaný strýko Karol, to je zákon schválnosti. Preto, ak sa šíria vašou domácnosťou reči s toxickým zápachom, najúčinnejším riešením je povzniesť sa nad ne. Pokojne môžete reagovať aj dobre mierenou poznámkou, ktorá autorovi ukáže, že sa vlastne vôbec nemá až tak zle a sťažuje sa len preto, aby sa sťažoval. Pristupujte k týmto ľuďom s rozumom a nenechajte sa uniesť emóciami, veď ide len o pár desiatok minút, potom budete mať opäť svoj pokoj.

Nehádajte sa

Toxickí ľudia často vyhľadávajú konflikty, vďaka ktorým sú stredobodom pozornosti. Takýmto hádkam sa vyhnite najväčším oblúkom. Ak vaše vnútorné nastavenie bude pripravené na takéto situáciu, hravo to zvládnete. Nepustiť sa s nimi do hádky však neznamená, že im nemôžete oponovať – môžete. Robte to však prefíkane a šibalsky, tak, aby ste aj im samotným pomohli otvoriť oči. Keď zatrpknutá teta Marta povie, že zo slovenského dôchodku sa nedá vyžiť, no vašim deťom priniesla hodnotné darčeky, ukážte na ne a skonštatujte: „Marti, veď také zlé to byť nemôže, ako pozerám.“

Nehádajte sa


Pomôžte im vyriešiť problémy

Ľudia neustále sťažujúci sa na svoje problémy často netúžia po ich riešení, len chcú, aby ste sa aj vy cítili horšie a oni mali konečne s kým zdieľať svoju mizériu. Postavte sa tomu. Namiesto pritakávania, či konštatovania, že čo už, skúste pristúpiť k ich problémom konštruktívne a ponúknuť im riešenia. Často ide o malicherné záležitosti, ktoré v skutočnosti ani problémom nie sú. Napríklad, že manžel tety Marty jej pred Vianocami, pri upratovaní vyhodil ihlice na štrikovanie, ktoré síce nepoužívala už 12 rokov, ale chcela si dať novoročné predstavzatie, že upletie sveter. Riešení je hneď viacero – napríklad jej môžete ponúknuť svoje ihlice aj s klbkom vlny alebo navrhnúť manželovi, aby jej kúpil nové. Aké jednoduché.

Nenechajte si pokaziť náladu

Hovoríte: „To sa vám povie ľahko!“ a my vám prezradíme, že ľahko to dokážete aj urobiť. Ako? Ak vašu dobrú náladu pokazí niekto, na kom vám ani veľmi nezáleží, nie ste pánom svojho šťastia. Ak máte radosť, lebo sa vám podaril výborný koláč, nesmiete dovoliť, aby vás o ňu pripravili reči niekoho cudzieho. A už vôbec nie, keď ani nesúvisia s vaším dezertom. Ak ráno vstanete s myšlienkami, že dnes bude super deň, nech sa stane čokoľvek, ani toxický človek na tom nič nezmení. V prípade, keby to bolo skutočne neúnosné, môžete skúsiť Vianoce zachrániť rovnako ako obľúbená seriálová postava Fraser.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Správne pranie vám pomôže ušetriť vodu
Správne pranie vám pomôže ušetriť vodu