čo so starým chlebom

Neplytvajte potravinami

Tu sú 4 recepty, ako využiť starý chlieb

Len v Európskej únii sa ročne vyhodí neuveriteľných 88 miliónov ton jedla, ktorého hodnota dosahuje astronomických 143 miliárd eur. Poviete si, že za väčšinu môžu obchodné reťazce, nie je to však tak – až 53 % z celkového objemu majú na svedomí domácnosti. Sú tieto čísla také vysoké až sa stávajú abstraktnými? Predstavte si, že každý obyvateľ EÚ ročne vyhodí v priemere 173 kg potravín. Zmena sa nedá urobiť hneď, malou troškou však môžete prispieť aj vy. Napríklad skúste využiť chlieb, ktorý má síce to najlepšie za sebou, ale okrem toho, že je trochu suchý, nič mu nechýba. Kde v kuchyni môže nájsť uplatnenie?

Pripravte si na raňajky chlieb vo vajci

Obľúbené a rýchle raňajky – chlieb vo vajci. Krajce namočíte v rozmiešaných vajíčkach, osmažíte z oboch strán na panvici so slnečnicovým olejom a poukladáte na kuchynské utierky, ktoré vysajú prebytočnú mastnotu. Pri tomto jedle skutočne nie je žiadnou nevýhodou vyšší vek chleba – bude krásne mäkkučký. Chlieb vo vajci je skvelý s horčicou, kečupom, niektorým chutí aj so syrokrémom, no zaručene by nemala chýbať čerstvá nakrájaná zelenina – paprika, paradajky, jarná cibuľka, šalátová uhorka. Tip pre vás, k takýmto raňajkám sa výborne hodí teplý čaj, najmä deťom by po studenom nápoji mohlo ostať ťažko.

Uvarte si hrachovú polievku s krutónmi

Sušený hrach si na noc namočíte do vody, aby zmäkol a nemuseli ste ho variť hodiny. Na bravčovej masti si opražíte väčšie kocky slaniny alebo údeného mäsa a odložíte ich stranou. Do hrnca nalejete vodu, pridáte scedený hrach, osolíte, okoreníte a dochutíte majoránom. Varíte dovtedy, kým nie je úplne mäkký, potom polievku rozmixujete a pridáte kúsky slaniny či opečeného mäsa. Na suchej panvici si opražíte na kocky nakrájaný starý chlieb, ten použijete ako krutóny. Samozrejme, krutóny nenájdu svoje uplatnenie iba v hrachovej polievke – pokojne to môže byť cesnačka či šalát Caesar.

hrachová polievka s krutónmi


Zapečený chlebík na večeru

Ak starý chlieb objavíte po obede, môžete si z neho pripraviť večeru ako stvorenú na tieto chladné dni. Rozohrejte si rúru na 200 °C, chlieb nakrájajte a iba mierne ho opečte v hriankovači – aby boli chrumkavé aj časti, ktoré v rúre ostanú ukryté pod oblohou. Takto pripravený krajec natrite maslom, uložte naň šunku, syr – ideálne ementál či goudu, pokojne pod syr môžete ukryť aj natvrdo uvarené vajíčko a dajte zapiecť na plechu s papierom na pečenie približne na 4 minúty. Na záver celého procesu si môžete zapečený chlebík vyladiť ešte kečupom či čili omáčkou.

zapečený chlebík na večeru


Darujte starý chlieb chovateľom hydiny

V prípade, že ste starý chlieb našli uprostred procesu premeny na kameň, stále mu môžete nájsť nové využitie. Poznáte v okolí drobných chovateľov hydiny? Venujte im vysušený chlieb, ktorý môžu použiť ako krmivo pre sliepky. Pokojne sa dohodnite tak, že im budete nosiť starý chlieb a oni vám raz za čas dajú pár domácich vajíčok – z tých si môžete napríklad pripraviť chlieb vo vajci.

darujte chlieb chovateľom
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Aké rastliny sú vhodné do detskej izby
Aké rastliny sú vhodné do detskej izby