Kvety vhodné aj pre zábudlivcov

Nesmrteľné izbovky

Kvety vhodné aj pre zábudlivcov

Zelené domácnosti sa stávajú veľkým hitom. Iste, fotografia na instagram z takéhoto domovu bude vyzerať skvelo, nemali by sme však zabúdať ani na priaznivé účinky pre vnútornú klímu. Izbovky totiž dokážu pohltiť toxíny, regulovať vlhkosť vzduchu, zachytávať prach a tiež esteticky spríjemniť bývanie. Jedinou požiadavkou, ktorú na vás majú, je starostlivosť. Patríte medzi zábudlivcov alebo sa obávate, či by ste sa o izbovky dokázali postarať? Prinášame vám tipy na nesmrteľné rastliny, ktoré vydržia (takmer) všetko.

Svokrin jazyk

Sansevieria, ako sa odborne svokrinu jazyku hovorí, kedysi nechýbala prakticky v žiadnej domácnosti. Potom však táto izbovka prestala byť trendy a vymizla. Aj vďaka rastúcej popularite severského minimalizmu však hlási návrat do slovenských domovov. A čo starostlivosť o svokrin jazyk? Je nenáročný na zálievku, ak jej doprajete odstátu vodu každé dva týždne, bude to úplne v poriadku. Ak chcete, aby izbovka prosperovala, občas jej zotrite prach z listov navlhčenou handričkou. Dôležité je tiež správne stanovisko, svokrin jazyk obľubuje svetlé miesto bez priameho kontaktu so slnečnými lúčmi.

Peperomia

Medzi nenáročné sukulenty radíme aj pepermoniu. Izbovka, ktorá vyzerá krásne, a ako mnoho jej príbuzných z tejto triedy je nenáročná a prakticky nesmrteľná. Žiaden problém jej nerobí ani chýbajúca zálievka, pokojne to bez nej počas horúcich dní vydrží aj 10 dní, v zimných mesiacoch i dlhšie. Aké stanovisko vybrať peperomii? Obľubuje najmä teplé miesto s dostatkom svetla, ideálne s priamym kontaktom so slnečnými lúčmi. Práve slnko pomáha peperomii zafarbiť listy a urýchliť jej rast. Listy sú však ťažké, a keď sa ich na izbovke objaví priveľa, môžu začať deformovať stonku. Vtedy ich zopár odstrihnite a pokojne dajte do pohára s vodou a použite ako ďalšiu dekoráciu.

Tučnolist

Ďalšou nesmrteľnou izbovkou je tučnolist. Čo potrebuje? V prvom rade správne stanovisko, tejto izbovke vyhovuje svetlé miesto, na ktoré nesvieti priame slnko. Tučnolistu vyhovuje mierna zálievka, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k zahnívaniu koreňového systému. Aby izbovka prosperovala ešte viac, môžete ju občas – začiatkom jari – pohnojiť. Aké hnojivo vybrať? Ideálne na rast a podporu kvitnutia. V takom prípade by tučnolist mohol aj kvitnúť. Počas letných mesiacov môžete izbovku umiestniť aj na balkón, kde bude ešte viac prosperovať.

Tučnolist

Lopatkovec wallisov

Lopatkovec je ideálnym zeleným spoločníkom do domácnosti so zábudlivým majiteľom. Izbovka je nenáročná na starostlivosť, neprekáža jej preschnutá zemina ani suchý vzduch. Stačí ju tak zaliať raz za desať dní, odmení sa vám tým, že bude neustále čistiť a filtrovať vzduch, čím prispeje k jeho vyššej kvalite. Lopatkovec obľubuje tmavšie miesto, ak mu však doprajete tiež kontakt so slnkom, môže vykvitnúť krásnymi ľaliovitými kvetmi. A čo pôda? Pre lopatkovec vyberte priepustnejšiu a suchú pôdu. Ak mu zabezpečíte tieto nenáročné podmienky, dokáže dorásť až do výšky jedného metra.

Zamiokulkas

Izbovka, ktorá zvládne aj menej svetla, občasné polievanie aj chýbajúce hnojenie. To je zamiokulkas. Rastie pomaly, no môže dosiahnuť až metrovú výšku. Zamiokulkas sa tiež vyznačuje dlhým životom, problémom však môže byť jeho mierna jedovatosť. Ak máte doma deti či všežravé a zvedavé mačky, mali by ste obstaranie tejto izbovky prehodnotiť.

Tempo tip: Ak máte obavy, že aj taký svokrin jazyk, dracena či zamiokulkas by nemali u vás doma na ružiach ustlané, nezúfajte. Stále sú tu izbovky, ktoré dokážu prežiť naozaj (takmer) všetko: kaktusy. Stačí im dostatok svetla, správna pôda, občasné zaliatie a budú spokojné. A takúto starostlivosť by už nemala byť nad vaše sily.

Stále sú tu izbovky, ktoré dokážu prežiť naozaj (takmer) všetko
3.5 2 hlasov
Hodnotenie článku