Poradíme vám čím nahradiť mlieko počas diéty

Neznášanlivosť laktózy? Dá sa riešiť!

Poradíme vám čím nahradiť mlieko počas diéty

Nedarí sa vám zhodiť nadbytočné kilogramy? Možno je to kvôli tomu, že máte alergiu na niečo, čo jete, a neviete o tom. A nemusí ísť ani o klasickú alergiu, ale „iba“ o neznášanlivosť, ktorá sa môže prejavovať zadržiavaním vody, opuchmi a podobne, takže chudnúť sa nedarí. Ale aj v takom prípade ide chudnúť. Len musíte zmeniť jedálniček!

Vždy je dobré zostaviť si jedálniček na mieru

V prípade, že zápasíte dlhodobo so svojou váhou, môže byť niekde problém – a to napríklad v neznášanlivosti na niektoré potraviny, či dokonca alergiu. Preto je dobré nechať si poradiť, a to v nutričnej poradni. Práve tu vám zostavia jedálniček na mieru. Zohľadní sa nielen zdravotný stav, napríklad zvýšený cholesterol, cukor, kyselinu močovú, krvný tlak, problémy s obličkami, srdcom atď, ale tiež sa zistia intolerancie, alergie a tiež potraviny, ktoré nemôžete konzumovať, pretože vám nechutia. Nutné je tiež prihliadnuť k profesii, ktorú vykonávate a pohybovej činnosti a tiež doterajšiemu jedálničku. Nedá sa teda jednoducho jedálniček zjednotiť pre všetkých. Avšak neexistuje človek, ktorý by nemohol z dôvodov zdravotných či rôznych intolerancií na potraviny upraviť jedálniček tak, aby chudol.

Neznášanlivosť laktózy? Dá sa riešiť!

V prípade intolerancie laktózy, teda neschopnosť stráviť mliečny cukor – laktózu, zrejme premýšľate, čím by ste pri diéte mliečne výrobky nahradili. Ani to už dnes nie je veľký problém. Nie je nutná striktná bezmliečna diéta, pretože postihnutý zvyčajne znesie bez väčších ťažkostí malé množstvo mlieka alebo mliečnych výrobkov. Ak netrpíte absolútnou intoleranciou laktózy, čo netrpí takmer nikto, môžete si občas dovoliť malé množstvo laktózy, najlepšie spoločne s ďalším jedlom, vďaka čomu sa laktóza dostane pomalšie z žalúdka do tenkého čreva. Dospelí ľudia, ktorí jedia pestrú stravu, nie sú na mlieko z výživového hľadiska závislí. Hovoriť teda, že neschudnete kvôli tomu, že nemôže mliečne výrobky, je nezmysel.

 Neznášanlivosť laktózy

Ktoré mliečne výrobky môžete jesť?

Už dnes môžete bez ťažkostí zohnať mliečne výrobky bez laktózy alebo so zníženým obsahom laktózy – mlieko, maslo, syry, jogurty atď. Existujú taktiež výrobky, ktoré vám nemusia vadiť, aj keď laktózu obsahujú. Laktóza je rozpustná vo vode, takže najviac laktózy obsahujú výrobky z odtučneného mlieka a najmenej tie tučné. Vedľa obsahu tuku je dobrým vodítkom aj to, či výrobok prešiel kvasením. Baktérie mliečneho kvasenia totiž premieňajú laktózu na neškodnú kyselinu mliečnu. Bez ťažkostí teda môžete konzumovať maslo, šľahačku, prírodné jogurty, tvrdé syry, kyslú smotanu či kefír. Samozrejme že v prípade redukcie váhy to nebudete so šľahačkou ani maslom preháňať.

Alergia na mliečnu bielkovinu

Táto alergia je v dospelosti skôr výnimočná, avšak u detí býva častá. Ide o neprimeranú reakciu imunitného systému, medzi hlavné príznaky patria tráviace ťažkosti, ako sú hnačka, vracanie, ďalej kožné prejavy (ekzémy, žihľavka) i respiračné ťažkosti. V tomto prípade si musíte dať pozor na mlieko, jogurty, tvaroh, smotanu, syry, maslo, kefír, cmar, pudingy, nátierkové maslo. A je jedno, či sú mliečne výrobky z kravského mlieka alebo z mlieka iných zvierat. Nemusí to byť ale taká tragédia. Existujú rastlinné margaríny, ktoré mliečne komponenty nemajú, a klasické maslo má zase málo mliečnych bielkovín, takže vám nemusí vadiť. Miesto masla je možné konzumovať napríklad topené maslo ghí, v ktorom je obsah bielkovín nulový.

Alergia na mliečnu bielkovinu

Čím nahradiť mlieko a mliečne výrobky?

Keď z jedálnička vyradíte všetko z mlieka, musí zostať pestrý, chutný a nutrične plnohodnotný. Zakázané mliečne bielkoviny je potreba nahradiť inými, napríklad strukovinami, vajcami alebo mäsom. Neznášanlivosť laktózy väčšinou nie je absolútna, u väčšiny ľudí sa zažívacie ťažkosti objavia až po skonzumovaní niekoľkých miligramov, alebo dokonca gramov. Miera tolerancie závisí na tom, či mliečny výrobok niečím zajete a v akom zdravotnom stave sú vaše črevá. Potraviny s označením môže obsahovať stopové množstvo mlieka by ľuďom s laktózovou intoleranciou nemali spôsobovať žiadne problémy, nevadí ani mliečna bielkovina, pretože nemá s laktózou nič spoločné.

Čím nahradiť mlieko

Ako zabezpečiť zdroj vápnika?

V dospelom veku potrebujú ženy i muži 700 mg vápnika denne. Pre porovnanie – mlieko obsahuje asi 120 mg vápnika na 100 g. Kde teda ešte vápnik nájdete? Medzi najdôležitejšie alternatívne potraviny s významným obsahom vápnika patria: morské riasy (používajte ich v malom množstve, napríklad do polievok), mandle (240 mg), sušené marhule (87 mg), vlašské orechy (94 mg), slnečnicové semienka (110 mg) , sardinky v oleji (354 mg), hlávkový šalát (90 mg), pór (80 mg), pomaranč (1 liter šťavy obsahuje plnú dennú dávku vápnika pre dospelého človeka), dusená kapustu (212 mg) atď. v prípade orechov či mandlí ale myslite aj na ich obsah tukov – síce zdravých, ale kaloricky významných. Preto stačí len hrsť, zvyšok dopĺňajte inými potravinami.

morské riasy
0 0 hlasov
Hodnotenie článku