jóga a druhy jógy

Nie je jóga ako jóga

Poznáte tieto druhy?

V poslednej dobe akoby sa roztrhlo vrece s rôznymi jógovými centrami. Niet sa čomu čudovať, dnešná uponáhľaná doba, sedavé zamestnania a dni plné stresu si vyslovene pýtajú kompenzáciu. A jóga je ideálna cesta.

Kombinácia fyzickej a psychickej aktivity skutočne blahodárne pôsobí na telo aj ducha. Len ako si správne vybrať z tak širokej ponuky a nenechať sa odradiť neznámymi názvami, bez toho, aby sme museli ísť do hĺbky a študovať si aj konkrétnu filozofiu? Jasné, času je málo a niekedy si proste chceme len zacvičiť a zrelaxovať. Chuť na zmenu filozofie sa možno dostaví neskôr…

 

Všetky druhy vychádzajú z klasických jógových cvikov – striedaní polôh – asán.

Nech si teda vyberiete akúkoľvek, rozdiely budú zväčša len v tempe a náročnosti.Najčastejšie skloňované sú u nás: hatha jóga, power jóga, yin jóga, aštanga jóga, gravid jóga a hot jóga. Samozrejme, že existuje nespočetné množstvo ďalších, ale ako jednoduchý navigátor vám isto poslúži aj tento základný a krátky prehľad.

Hatha jóga

Často považovaná za základnú formu jógy. Ide o pokojný, nie veľmi náročný typ jógy ideálny pre začiatočníkov.

Power jóga

Rýchlejší a fyzicky náročnejší typ jógy, ideálny aj ako spaľovač kalórií. Rýchle striedanie polôh s hlbokým dýchaním je výborná kombinácia pre typy, čo si nepotrpia na meditácii .

Yin jóga

Je o hľadaní pokoja, utíšení mysle a relaxácii. Pri správnom cvičení prináša uvoľnenie napätia, znižuje nervozitu, stres a samozrejme ako každá jóga zvyšuje výdrž a koncentráciu.

yin jóga o hľadaní pokoja

Aštanga jóga

Dynamický typ jógy, ktorý má presné pravidlá a vychádzajúce z tradície jogínskej filozofie. Dôraz sa kladie na meditáciu a nie je veľmi vhodná pre úplného začiatočníka.

 

Gravid jóga

Jóga pre tehotné ženy a aj ženy po pôrode. Zameriava sa na dýchanie, stabilizáciu tela, posilnenie panvového dna, celkový relax a úľavu.

 

Hot jóga

Už dávno nie je horúca novinka. Cvičí sa v miestnostiach vyhriatych na okolo 40°C. Je ideálna na redukciu hmotnosti a určite sa pri nej zapotíte aj ak už s jógou máte skúsenosti.

 

Ak ste sa rozhodli cvičiť, najdôležitejšie je vybrať si taký druh jógy, aby vám bol príjemný a čo najlepšie vyhovoval vašim potrebám. Nehovoriac o tom, že je naozaj nevyhnutné mať skúseného a certifikovaného inštruktora. Potom si naozaj môžete plnými dúškami užiť cvičenie, ktoré prináša harmóniu telu aj mysli.

jóga a druhy jógy

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Kyselina listová je v tehotenstve dôležitá
Kyselina listová je v tehotenstve dôležitá.