Ako sa chrániť pred demenciou

Nikto by ju nechcel mať

Ako sa chrániť pred demenciou?

Ak by sme sa pozreli na túto nepríjemnú chorobu z globálneho hľadiska, na celom svete trápi demencia až 50 miliónov ľudí. Vedci však predpokladajú, že v roku 2050 by sa toto číslo mohlo až strojnásobiť – na úroveň 152 miliónov. Najviac ohrození sú ľudia žijúci v rozvojových krajinách, v ktorých demenciou trpí približne tretina populácie. Ako znížiť riziko výskytu tejto choroby? Podľa výskumu pomôže týchto 9 odporúčaní.

Tipy, ako sa chrániť pred demenciou

Vedci sa zaoberali možnou prevenciou pred touto nepríjemnou chorobou a na základe výsledkov zostavili rebríček deviatich základných opatrení. Ak ich budete dodržiavať, riziko výskytu demencie dokážete výrazne znížiť – až o 40 %.

  • Aktívny život plný pohybu je jedným z kľúčových preventívnych opatrení proti demencii. Táto rada platí nielen v nižšom a strednom veku, ale aj vo vyššom.
  • S tým je spojené aj toto opatrenie: snažte sa urobiť maximum preto, aby vás netrápila obezita ani cukrovka. Takže okrem dostatočného množstva pohybu si dávajte pozor i na svoj jedálniček.
  • Po štyridsiatke je vhodné držať si horný krvný tlak na úrovni 130 a menej.
  • Prekvapivým odporúčaním môže pre niektorých byť aj ochrana sluchu. Práve jeho strata môže byť jednou z príčin vzniku demencie. Preto sa vyhýbajte nadmernému hluku a v prípade pozorovania straty sluchu navštívte okamžite lekára a nebráňte sa ani používaniu načúvacích prístrojov.
  • Rovnako dôležitým preventívnym opatrením je tiež kvalita vzduchu v prostredí, v ktorom sa pohybujeme. Preto by sme sa mali vyhýbať lokalitám s vysokým znečistením ovzdušia a tiež prostrediu, kde dochádza k pasívnemu fajčeniu.
  • K riziku výskytu demencie prispievajú i úrazy hlavy, preto si ju dôkladne chráňte. Ak športujete, prilba by pre vás mala byť samozrejmosťou.
  • Prekvapením nebude odporúčanie obmedziť alkohol na minimum. Vedci tiež hovoria o konkrétnych hraniciach, ako nadmerné pitie môžeme považovať, keď týždenne vypijete viac ako 20 jednotiek alkoholu. Čo si pod tým predstaviť? Jednu jednotku môže zhmotniť napríklad jedno malé pivo, jeden deci vína alebo 25 ml destilátu.
  • Okrem priestorov, kde dochádza k pasívnemu fajčeniu, by sme mali obmedziť fajčenie samotné. Ak fajčíte, nikdy nie je neskoro s tým prestať. Najmä v prípade, keď týmto rozhodnutím dokážete znížiť riziko demencie.
  • Posledná rada nie je ani tak prevenciou pre vás, ako pre vašich potomkov: doprajte svojim deťom hodnotné vzdelanie prislúchajúce veku. Na Slovensku je základná školská dochádzka povinná, no v niektorých rozvojových krajinách – kde je demencia najrozšírenejšia – práve toto môže byť značným problémom.

Tipy, ako sa chrániť pred demenciou
5 2 hlasov
Hodnotenie článku