Nosiť dieťa v nosiči či v šatke?

Nosiť dieťa v nosiči či v šatke?

Čo je bezpečnejšie, zdravšie a praktickejšie?

Každému vyhovuje niečo iné – aj dieťaťu, aj matke. Ak chcete dieťa nosiť a rozhodujete sa, ktorú pomôcku na nosenie si zvolíte, možno vám pomôže tento článok. Nezabudnite však, že oveľa dôležitejšie, než to, či máte nosič alebo šatku, je to, aby ste ich mali správne nastavené a uviazané. Ako na to sa dočítate v jednom z našich ďalších článkov.

Nie je šatka ako šatka

Šatiek na nosenie detí je nespočetné množstvo. Široký výber nám to však aj značne komplikuje. Akú šatku vybrať, keď nemáte s nosením žiadne skúsenosti?

1. Novorodenec a ľahšie deti sa výborne nosia v mierne elastických šatkách, ktoré sa dajú jednoduchšie uviazať, prispôsobiť a cítia sa v nich pohodlne aj ženy, ktoré s nosením začínajú. Keď však začne dieťa priberať, šatky už tak dobre nedržia váhu, vyťahujú sa a nosenie je nepohodlné a pri pokazenom úväze pod ťarchou dieťaťa aj nezdravé.

2. Univerzálne šatky z bavlny či z bavlny s rôznymi prímesami (hodváb, ľan…) sú často väčšou investíciou, najmä ak idete po kvalite, dokážete ich však využiť celé nosiace obdobie a potom ešte za dobrú cenu predať ďalej. Ak si netrúfate dieťa do šatky uviazať podľa návodu či tutorialu na YouTube, obráťte sa na Facebook. Takmer v každom meste existujú podporné „nosiace“ skupiny, kde vám zaručene poradia, ako si šatku vybrať a ako dieťa uviazať.

Nosič na zaväzovanie

Niečo medzi šatkou a nosičom sú nosiče na zaväzovanie. Väčšinou majú predpripravené ramenné popruhy, ktoré sú mäkučké a dajú sa výškovo nastaviť, kapsu na nosenie dieťaťa a pásy látky v oblasti bedrovej chrbtice (pásovej oblasti), ktorými si nosič zafixujete tak, ako vám to vyhovuje. Je to skvelá alternatíva pre mamičky, ktorým je nosič praktický, no nepohodlný a na šatku si netrúfajú, prípadne chcú ušetriť čas so zaväzovaním.

Nosič pre deti od narodenia

Existujú nosiče, ktoré sa dajú použiť už od narodenia dieťaťa, prípadne také, do ktorých sa dá dokúpiť tzv. novorodenecká vložka – teda niečo ako minivýstuž, ktorá drží malé telíčko v správnej polohe, kým dieťa dosiahne potrebnú váhu a rozmery na klasické použitie nosítka. Vyberajte si však vždy ergonomické modely, ktoré sú testované a nespôsobia vám ani dieťaťu ťažkosti.

Nosič pre deti od narodenia
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ako schudnúť z bokov
Ako schudnúť z bokov?