Novembrové práce v záhrade

Novembrové práce v záhrade

Na toto určite nezabudnite

Úroda pozberaná, počasie nevľúdne, prečo by ste teda mali ešte zavítať do záhrady? Pripravili sme pre vás drobnú pripomienku – 5 tipov na záhradné práce, ktoré by ste v novembri mali mať zvládnuté.

1. Vypustite vodu

Dôsledne vypustite vodu zo všetkých hadíc a vonkajších potrubí. Pri mrazoch totiž voda zväčšuje svoj objem a môže dôjsť až k pretrhnutiu potrubí a poškodení vodovodov a závlahových systémov. Drobné pozabudnutie alebo nepozornosť vás tak môže vyjsť na stovky eur.

2. Pripravte úkryty pre zvieratá

Myslite na užitočné zvieratá a doprajte im úkryty. Inštalujte vtáčie búdky a kŕmidlá a začnite vtákom sporadicky sypať semienka, aby sa naučili, kam majú chodiť, no zároveň nezleniveli a nespoliehali sa len na vašu pomoc. Inštalujte tiež domček pre ježka – poslúži vám starý košík alebo drevená debnička, ktorú položíte do kríkov, do časti záhrady chránenej pred vetrom a pred domácimi miláčikmi. Vchod umiestnite smerom na juh, prikryte lístím a čakajte, kým sa vám do domčeka nasťahuje nový nájomník.

3. Posledné kosenie

Ak to počasie dovolí, poslednýkrát pokoste trávnik. Urobte tak iba v prípade, ak nasledujúce 2 týždne nehlásia mrazy. Trávnik stihne zregenerovať a na jar vás privíta v skvelej forme. Ak po ňom, samozrejme, nebudete chodiť, keď bude odpočívať pod snehovou pokrývkou.

 Posledné kosenie

4. Zazimujte motory

Všetky elektrické motorové zariadenia (čerpadlá, náradie) starostlivo zazimujte v bezmrazej miestnosti. Ak ich skladujete v záhradnom domčeku, kde občas teplota klesne pod pod mrazu, aspoň ich obaľte igelitom, bublinkovou fóliou, kartónmi či polystyrénom, aby neboli vystavené veľkým teplotným výkyvom.

5. Zviažte trávy

„Srdiečko“ okrasných tráv, teda telo, odkiaľ vyrastajú, chráňte pred vodou a následným mrazom tak, že steblá zviažete k sebe. Trávy nikdy nerežte v jeseni – voda by sa mohla dostať ku koreňom zvnútra, následne tam zrmznúť a rastlinu nenávratne poškodiť. Na jar, po pominutí mrazov, stačí iba odrezať suché steblá a čakať na novú dávku zelene.

5 tipov na záhradné práce
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Dojčiť alebo nedojčiť na verejnosti
Vojna názorov