Novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia

Dávať si ich či nedávať?

Nový rok prináša vo vzduchu príležitosť zmeny, nových začiatkov. Prestať fajčiť, viac cvičiť, začať čítať knihy, venovať sa častejšie svojim deťom, tráviť čas v prírode, nájsť si novú prácu. Novoročné predsavzatia môžu mať rôzne podoby: každý si vyberie to svoje. Podľa výskumov však až 80 % z nich ostane nesplnených. Oplatí sa vôbec dávať si novoročné predsavzatia? A ako ich dodržiavať?

Prečo si dávame predsavzatia na Nový rok

Človek sa dokáže veľmi dobre prispôsobiť zmenám. Veľmi sa mu to však nechce robiť – opúšťať svoju komfortnú zónu, učiť sa niečo nové, prísť o svoje pohodlie – nie je nič slastné. Nový rok prináša tiež zmenu, no koná sa každý rok, pre ľudí je to teda príjemná a hlavne očakávaná zmena, ktorá je prakticky súčasťou ich rutiny. Zmena, ktorá prináša možnosť na nové začiatky. Mnohí sa na ňu tešia, a preto neváhajú dať si novoročné predsavzatia. Drvivá väčšina z nich však ostane nenaplnená, oplatí sa ich teda dávať?

Oplatí sa dávať si novoročné predsavzatia?

Predsavzatia – či už novoročné, alebo akékoľvek iné – by sme si mali dávať iba vtedy, keď sme o nich presvedčený. Keď si naozaj myslíme, že majú pre nás zmysel a vďaka ich naplneniu sa budeme cítiť lepšie my a často aj naše okolie. Vnútorná motivácia a maximálne odhodlanie by nás malo hnať k tomu, aby sme si nielen dali, ale hlavne splnili predsavzatie. Ak si však nejaké dáme preto, že pri fľaši vína s kamarátkami sme sa tak rozhodli spontánne, bez dlhšieho uváženia, šanca na ich naplnenie je výrazne nižšia.

Oplatí sa dávať si novoročné predsavzatia?

Zmeny neprichádzajú iba s Novým rokom

Predsavzatia si však nemusíme dávať iba s príchodom nového roka. Psychológovia zistili, že vybrať si istú zmenu v našom správaní sme oveľa ochotnejší vtedy, keď nám do života prichádza ďalšia zmena, nový štart, preusporiadanie hodnôt. Okrem nového roka to môže byť napríklad zmena zamestnania, nové bydlisko, nový prírastok do rodiny či nový partner. Práve toto je obdobie, keď sa nebránime k jednej zásadnejšej zmene pribaliť i menšie: jesť zdravšie, začať behať či naučiť sa štrikovať. Ak ste teda vnútorne presvedčený, že chcete niečo zmeniť, no neviete sa k tomu odhodlať, práve tieto príležitosti sú vhodné na odštartovanie zmeny.

Ako predsavzatia naplniť?

Už sme sa rozhodli, to je najťažšie máme za sebou. Alebo nie? Dodržať (novoročné) predsavzatia je ešte náročnejšie. Problémy s tým majú i ľudia, ktorí sú silno motivovaní či odhodlaní. Najlepšie, čo môžete urobiť je premeniť predsavzatie na zvyk. Stačí danú činnosť zopakovať pár desiatok krát, potom si naša myseľ na danú činnosť – behanie, cvičenie, jedenie surovej zeleniny, káva bez cigarety – privykne.

Aby sme šancu na úspešné naplnenie predsavzatia zvýšili, môžeme si rafinovane vo svojom okolí rozmiestniť pripomienky. Ak ste sa rozhodli začať behať, poveste si do miestnosti, kde trávite najviac času kalendár, na ktorom si budete značiť vašu aktivitu. Vždy, keď sa naň pozriete, dostanete pripomienku, že by ste si mali obuť tenisky a vyraziť. Bez vyčítavého tónu či posmeškov. V tomto prípade tiež pomôže správna príprava – keď si večer predtým, ako máte ísť behať, nachystáte k dverám tenisky a jogginovú súpravu, nebudete mať výhovorky a prijmete behanie ako fakt.

Okrem toho je vhodné pri napĺňaní svojich predsavzatí odmeňovať sa za každý čiastkový úspech. Po vykonaní aktivity – behanie, deň bez cigarety, zdravá večera –, si doprajte odmenu. Odmenu, ktorá do vášho tela vyplaví hormón dopamín. Práve ten prispieva k šťastiu. Takouto odmenou môže byť sledovanie obľúbeného seriálu po odbehnutí 10 km alebo horúci kúpeľ po tvrdom tréningu. Vyskúšate si dať predsavzatie aj tento rok a zaradíte sa medzi tých 20 % ľudí, ktorí uspeli? Vďaka týmto tipom by sa vám to mohlo podariť.

Ako predsavzatia naplniť?
0 0 hlasov
Hodnotenie článku