5 pravidiel, vďaka ktorým budete zdravší a odolnejší

Otužovanie

5 pravidiel, vďaka ktorým budete zdravší a odolnejší

Blíži sa obdobie chrípok a nachladnutí, navyše svet bojuje s globálnou pandémiou. Kedy inokedy, keď nie teraz potrebujeme byť zdravší a odolnejší? Vykročte za silnejšou imunitou vďaka otužovaniu. Ako začať?

1. O vrstvu menej

Začnite s tým, že sa prestanete zbytočne babušiť. Oblečte si vždy o vrstvu menej, než by ste si bežne – pri 15 stupňoch vám stačí tričko a sveter či sako, pri 10 stupňoch hrubší vlnený sveter a nátelník. Stavte však na kvalitné materiály – oveľa efektívnejšie vás zahreje merino tričko než polyesterová blúzka. Navyše vďaka prírodným materiálom sa vaše telo naučí lepšie „hospodáriť“ s teplotou, nespotíte sa a ani vám nebude veľmi veľká zima a tým pádom si okolo seba vytvoríte oveľa zdravšiu mikroklímu. Myslite však na to, aby ste mali chodidlá stále a nohy stále v suchu!

2. Doma naboso

Vyhoďte papuče a hrubé ponožky, ktoré doma nosíte. Začnite doma chodiť naboso! Dá sa to, aj keď bývate na prízemí a máte všade len studenú dlažbu. Všetko je o zvyku a o zlozvykoch, ktoré nám vštepovali rodičia – neprechladnete len kvôli tomu, že nemáte ponožky, práve naopak – budete odolnejší. Studené nohy vás môžu ohroziť iba v prípade, ak už bojujete s infekciou alebo ste aj zmokli a je vám naozaj zima a nekomfortne.

3. Končite studenou sprchou

Každú sprchu zakončite studenou vodou. Začnite postupne vlažnou od nôh až po krk, následne skončite v rovnakom rytme studenou. Vyhnite sa oblasti srdca, ak s otužovaním len začínate. Prvé razy tiež vynechajte krk a zátylok. Hlavu si naďalej umývajte vlažnou vodou.

4. Dlhé prechádzky

Máte pocit, že nič nestíhate? Vstaňte o hodinu skôr a aspoň na 30 minúť sa choďte prejsť. Utriedite si myšlienky a nadýchate sa chladného sviežeho ranného vzduchu, ktorý vám nakopne telo aj myseľ.

5. Vetranie

Naučte sa správne a efektívne vetrať. Okná otvárajte minimálne každé dve hodiny na pár minút, nevetrajte prievanom, ktorý môže byť nebezpečný. Na vetranie klaďte dôraz najmä počas vykurovacej sezóny. Suchý prekúrený vzduch nie je pre telo nič osožné. V noci spite vždy pri otvorenom okne, v mrazivých dňoch nechávajte otvorenú len vetračku – teplota na spánok môže byť pokojne 16 – 18 stupňov. Ak by vám bolo nekomfortne alebo by klesla nižšie, nemusíte sa báť, určite sa zobudíte na chlad a okno môžete zatvoriť.

Vetranie
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Burger s kozím syrom
Recept: Burger s kozím syrom, cviklou a horčicovo-medovým dresingom