Pamiatka zosnulých

Pamiatka zosnulých

Uctime si blízkych inak ako horami drahého odpadu

Prvé novembrové dni sa spájajú s uctením si pamiatky všetkých tých, ktorí už nie sú medzi nami. Najmä katolícka cirkev slávi dva významné dni – 1. november ako Slávnosť všetkých svätých, ktorá má pripomínať nádej na vzkriesenie. Druhým je Pamiatka zosnulých, prípadne Spomienka na zosnulých či ľudovo, Dušičky. Práve vtedy chodíme po cintorínoch zapaľovať sviečky a na hroby klásť vence. Premýšľali ste však, aký dopad to má na životné prostredie?

Pôvod Dušičiek sa datuje spätne k 10. – 11. storočiu nášho letopočtu, tradícia chodiť na náhrobné miesta sa však rozšírila až po 14. storočí. Dnes je však často len formálnym úkonom a prapôvodný zmysel – teda spomienku (prípadne modlitbu, podľa vierovyznania) na blízkeho zatieňujú obrovské vence z umelých kvetov a predražené svietniky, ktoré na hroby často kladieme preto, aby „iní nepovedali“. Okrem toho, že nás to stojí zbytočné investície, je to aj obrovský náklad pre životné prostredie – plastové vence nemajú žiadne iné využitie, často sa nedajú recyklovať, keďže obsahujú aj rôzne prídavné materiály a končia na skládkach či v spaľovniach. Riešenie, ako si uctiť blízkeho a zároveň nezaťažiť zbytočne budúce generiácie, životné prostredie ani rodinný rozpočet je pritom úplne jednoduché!

Čo položiť na hrob na Dušičky namiesto drahých plastových vencov?

1. Živé kvety v črepníkoch

Krásne, estetické a rozumné riešenie je skrášliť hrobové miesto a uctiť si pamiatku milovanej osoby živými kvetmi v črepníku – obľúbené chryzantémy môžete následne presadiť do zeme (aj s črepníkom), prípadne zazimovať v bezmrazej miestnosti a na ďalší rok vysadiť opätovne.

2. Kytica sušených kvetov

Sušené kvety narozdiel od umelých alternatív nie sú odpadom – sú biologicky rozložiteľným materiálom, ktorý sa v kompostéri rozloží na organické hnojivo. Na sušenie sa hodia napríklad slamihovky, ktoré zviažete do kytice ešte v čerstvom stave (prírodným špagátom) a následne necháte na dobre vetranom mieste vysušiť. Takáto kytica môže zdobiť hrobové miesto aj niekoľko mesiacov – bez problémov zvládne aj mrazy.

3. Sviečky zo včelieho vosku alebo lampáše zo skla

Kahance, ktoré sľubujú 72 či 96 dňové horenie sú síce „výhodná“ kúpa, no plastový obal, ktorý z nich zostane, je zbytočným odpadom. Skúste namiesto nich použiť klasické sviečky alebo sviečky zo včelieho vosku – postavené na nehorľavej podložke.

V niektorých krajinách sa kvety na hroby nedávajú. Napríklad v Škandinávii sú hrobové miesta skromné, doplnené skromnými náhrobnými kameňmi a živými kvetmi, v Amerike sa zase na hroby ukladajú kamienky, ako spomienka, že ste hrobové miesto navštívili.

V niektorých krajinách sa kvety na hroby nedávajú
0 0 hlasov
Hodnotenie článku