Ako začať s otužovaním

Päť základných rád

Ako začať s otužovaním

Láka vás otužovanie? Nečudujeme sa, čoraz populárnejšia aktivita prináša človeku množstvo výhod, posilňuje imunitu a pomáha udržiavať v dobrej kondícii aj psychické zdravie. Ak sa chystáte otužovanie vyskúšať, poradíme vám ako to urobiť správne. Základná rada znie – s otužovaním začnite doma a postupne. V nasledujúcich riadkoch nájdete tipy na domáce otužovanie pre začiatočníkov aj dobré rady pre skúsenejších otužilcov.

1. Tipy na domáce otužovanie

Otužilcom v ľadovom jazere sa človek nestane z jedného dňa na druhý. Domáce prostredie ponúka veľa jednoduchých možností ako začať s otužovaním v interiéri. Vyskúšajte si napríklad spánok pri otvorenom okne počas celého roka, zvyknite si na pravidelné vetranie a neprekurujte svoju domácnosť. Každé ráno nechajte do miestnosti prúdiť čerstvý vzduch a zacvičte si pár energických cvikov.

2. Pobyt vonku za každého počasia

Či svieti slnko, prší alebo udreli mrazy, pre zdravie človeka je dôležité tráviť čas vonku. Vybavte sa funkčným oblečením a vyrazte do ulíc alebo ešte lepšie, do prírody. Dĺžku prechádzky prispôsobte počasiu. Nie je nič lepšie ako stráviť vonku celý deň, zotrvajte však minimálne polhodinu. Áno, aj v daždi.

3. Prekonajte sa a skúste ľadovú sprchu

Ranná ľadová sprcha znie ako výzva, ktorú treba pokoriť. Teplotu znižujte a čas postupne predlžujte. V zime by ľadová sprcha nemala presiahnuť 3 minúty, v lete sa odporúča sprchovať ľadovou vodou maximálne 5 minút. Ovlažte celé telo, nielen niektoré časti a v sprche sa hýbte. Hovorí sa, že ak ráno zvládnete ľadovú sprchu, zvládnete v teň už všetko.

4. Láka vás otužovanie v jazere? Začnite v lete

Ak vám domáce otužovanie nestačí a radi by ste sa pridali ku skupinkám otužilcov v studenom jazere, poďte do toho, ale pripravte sa a aj po teoretickej stránke. Prečítajte si odborné články, vyhľadávajte otázky na svoje odpovede, buďte podkutí informáciami. S otužovaním vonku začnite v lete. Nájdite si svoju obľúbenú vodnú plochu a pravidelne plávajte. Plynulo prejdite z letných do jesenných mesiacov, a ak si trúfate, pokračujte aj v zime. S chladnejším počasím samozrejme prirodzene skracujte čas vo vode. Začínajúci otužilci by vo vode chladnejšej ako 4 °C mali ostať maximálne 2 minúty.

5. Otužujte v skupine a pravidelne

Skupina povzbudí aj pomôže, keď nastane nepredvídateľná situácia. Otužilec samotár riskuje príliš veľa. Dobrá rada na záver – skúste do partie začiatočníkov prilákať aj skúseného otužilca. Dbajte na pravidelnosť, tá je základom zdravého a bezpečného otužovania. V zime je potrebné nájsť si na otužovanie čas ideálne dvakrát, minimálne však raz do týždňa.

Prekonajte sa a skúste ľadová sprchu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku