pestujte bylinky doma

Pestujte bylinky doma

Ako na to

Chutné domáce bazalkové pesto, krásny foodstyling nedeľného obeda, výborná dekorácia do kuchyne, neoceniteľná prísada pri varení. Dôvodov, prečo pestovať bylinky doma, je skutočne mnoho. Ak rada varíte, mať vždy po ruke čerstvú petržlenovú vňať, rozmarín či bazalku môže byť vaším tajným tromfom. Na čo by ste si mali dať pozor, keď chcete pestovať bylinky doma počas chladnejších mesiacov?

Bylinky zo supermarketu sú na jedno použitie

Kúpili ste si v supermarkete malý plastový črepníček s oreganom, dôkladne ste sa o bylinky starali, no aj tak vám po čase vyschli? Zrejme by na ich záchranu nepomohlo ani presadenie. Prečo? Chyba nebola na vašej strane – takéto bylinky sú určené na okamžitú spotrebu a ani pravidelné zalievanie a pokladanie na okenný parapet ich nezachráni.

Sú vypestované na to, aby ste si z nich uvarili to, čo potrebujete, a potom vyhodili. Ak chcete bylinky, ktoré s vami prežijú niekoľko rokov, vypestovať si ich môžete zo semena, alebo sa poobzerať po črepníku s bylinkou na trhu. V takomto prípade odporúčame tiež presadenie.

Kde pestovať bylinky

Počas zimných mesiacov bylinkám často robí problém suchý vzduch, vysoká teplota či málo svetla. Kde ich teda pestovať? Ideálne miesto je v blízkosti okna orientovaného na juh – tu si užijú najviac slnečných lúčov. Ak túto možnosť nemáte, riešením môže byť aj východná či západná strana, naopak severnú neodporúčame.

Hoci bylinkám venujete dostatok času aj starostlivosti, môže sa stať, že sa vyťahujú a strácajú farbu. Kde je problém? Príroda sa postarala o to, že s poklesom svetla klesá zároveň aj teplota, no keď bylinky pestujete doma, s poklesom svetla vďaka vykurovacej sezóne prichádza zvýšená teplota. Preto by ste ich mali umiestniť niekde, kde sa toľko nekúri – napríklad na okno v kuchyni či predsieni.

Aká teplota je pre bylinky ideálna

Počas dňa je v priebehu vykurovacej sezóny pre bylinky optimálna teplota od 16 do 18 °C, ak počas noci poklesne o 2 či 3 stupne, je to úplne v poriadku. Dôležité je aj správne polievanie – substrát by mal byť neustále mierne vlhký, no nie premokrený. Kedy ich teda zaliať? Až vtedy, keď je zemina v črepníku takmer suchá.

A čo črepníky? Korienky byliniek radi dýchajú, preto namiesto plastových nádob odporúčame tie z pálenej hliny. Cez ich póry sa vzduch ľahšie dostane ku koreňovému systému, vďaka čomu je riziko jeho vyhnitia výrazne nižšie.

Kam s bylinkami príchodom jari?

Keď príde jar, bylinkám môžete dopriať dovolenku na balkóne či na vonkajšej parapete. Ak bývajú noci chladnejšie a niekedy sa objaví aj teplota tesne pod nulou, v prípade, že majú rastliny v črepníku dostatok substrátu nič sa nedeje. Ak ich máte zasadené v menšej nádobe, odporúčame ju zabaliť napríklad do jutového vreca.

Kam s bylinkami

Ktoré bylinky môžete pestovať doma:

  • bazalka
  • rozmarín
  • mäta
  • oregano
  • medovka
  • tymian
  • pažítka
  • trebuľka
  • saturejka
0 0 hlasov
Hodnotenie článku