Plodová voda je hotový zázrak

Plodová voda je hotový zázrak

Čo ste o nej možno netušili?

Plodová voda je tekutina, ktorá dieťa chráni v maternici matky pred nárazmi a poskytuje mu možnosti na voľný pohyb a spevňovanie svalov. Tiež pomáha pľúcam a tráviacemu traktu správne dozrieť, vďaka nej fungujú správne po pôrode obličky aj celá močová sústava. Čo ste o nej možno nevedeli?

Plodová voda sa nazýva amniotická tekutina. Práve odtiaľ je odvodené aj slovo amniocentéza, teda vyšetrenie, počas ktorého sa matke odoberá časť plodovej vody na bližší rozbor, aby sa zistili prípadné genetické a iné odchýlky dieťaťa. Plodová voda nie je len tak voľne rozliata v maternici. Ukrývajú ju plodové obaly, ktoré majú dve vrstvy. Celý tento mechanizmus tvorí bariéru pred okolitým svetom a chráni dieťa pred zranením aj pri relatívne silnom náraze do brucha.

Plodovú vodu vytvára pre dieťa matka v prvom trimestri tehotenstva. Čím viac však plod ciká, stále väčšiu časť plodovej vody tvorí jeho moč. V druhej polovici tehotenstva dieťa doslova pláva vo vlastnom moči, ktorý je však úplne neškodný, práve naopak. Táto tekutina je plná hormónov a protilátok proti rôznym infekciám. Okrem samotnej vody pláva bábo aj vo svojej olúpanej koži či lanugu – teda drobných chĺpkoch, ktorými má pokryté telo, no postupne s blížiacim sa temínom pôrodu odpadávajú.

Nie tak často to býva ako vo filme – že sa žena postaví, chytí sa za brucho a v tom jej praskne voda, ktorá vytečie na zem ako vyliata z vedra – toto je skôr výnimkou. Plodová voda sa často prepichuje až na sále alebo pri vyšetrovaní v priebehu pôrodu, prípadne plodové obaly prasknú spontánne počas prvej či druhej doby pôrodnej, keď už kontrakcie dostatočne otvorili bránku. Hoci sa mnohé ženy bránia prepichnutiu plodových obalov, ak to pôrodník urobí v správny čas, dokáže tým efektívne skrátiť čas pôrodu a zabezpečiť dieťaťu hladší príchod na svet.

Pri pôrode by plodová voda mala byť číra alebo jemne žltkastá. Ak je zelená alebo hnedá, môže to signalizovať problémy a žena by mala byť pod stálym dohľadom lekárov – keďže vdýchnutie takejto vody môže novorodencovi spôsobiť rôzne respiračné ochorenia.

Plodovú vodu vytvára pre dieťa matka v prvom trimestri tehotenstva.

Na čo slúži plodová voda?

– chráni dieťa pred nárazmi

– zabezpečuje dieťaťu stálu teplotu

– pomáha s vývojom pľúc, tráviacej a vylučovacej sústavy

– chráni dieťa pred infekciou

– podporuje vývoj svalov a kostí

– zabraňuje tomu, aby si dieťa pricviklo pupočnú šnúru

Koľko plodovej vody je v maternici?

Najviac okolo 36. týždňa, približne 1 liter. Neskôr množstvo klesá, počas pôrodu je to len niečo okolo 600 ml.

Čo robiť, ak mi praskne plodová voda?

Mali by ste ísť okamžite do nemocnice. Nečakajte na kontrakcie, v tomto prípade je prasknutie plodovej vody jasnou známkou toho, že sa pôrod čoskoro začne a mali by ste byť pod dohľadom lekárov.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Prečo nechudnem, hoci jem dostatok zeleniny
Prečo nechudnem, hoci jem dostatok zeleniny?