Potrebujú deti na pokojný spánok TICHO?

Potrebujú deti na pokojný spánok TICHO?

Práveže naopak!

Väčšinu novorodencov hluk nezobudí. Sú na spánok v rušnom prostredí jednoducho zvyknutí z maternice – okrem zvukov z vonku im totiž nad hlavou zbesilo bilo matkino srdce, v tepnách prúdila krv a trávenie tiež nefunguje úplne nečujne. Postupom času sa však bábätká stávajú citlivejšími a mnohé zobudí aj najmenšie šuchnutie, prečo to tak je?

Z hľadiska evolúcie a nie tak dávnej minulosti je spánok v úplnom tichu pre človeka neprirodzený. Kedysi sa spávalo v jednej izbe – niektorí bdeli a strážili, niektorí pracovali, iní oddychovali a nikto sa nesťažoval, že ich hluk budí. V nočnom lese je zase ticho absolútny nezmysel – práve v noci totiž väčšina zvierat vychádza na lov a vydáva zvuky. Navyše, ak spíte v tichu, znamená to, že ste opustený, prípadne spia aj vaši strážcovia a tým pádom ste skvelou pochúťkou pre predátorov a tak ľahko nezaspíte. Ako to teda naši predkovia zvládli, že sa nezbláznili? A ako spali deti? A prečo dnešné deti potrebujú zvyčajne úplne ticho, prípadne zvuky maskovať bielym šumom? Čítajte ďalej.

Za všetkým stojí Morov reflex. Tento prirodzený reflex detí vzniká už v maternici. Je to presne to, keď dieťa napr. náhle zmení polohu a vystrie ruky a nohy od seba, prípadne sa na nekoordinované pohyby ručičiek budí zo spánku. Morov reflex zaniká prirodzene medzi 4. – 6. mesiacom života detí. Zaniká prirodzene znamená, že dieťa sa ho nemusí a resp. hlavne nemal by sa odúčať, nemalo by sa proti nemu brániť. Tu tkvie podľa niektorých výskumov celý problém zaspávania v tichu. Mnohí rodičia v snahe predĺžiť spánok bábätiek balia dojča do periniek a priťahujú mu ručičky k telu, aby ho reflex nezobudil. Je to prirodzené, v takejto polohe sa dieťa cíti bezpečne, ani v maternici totiž nemalo miesta na zvyš a vždy, keď mu ručičky či nožičky vystrelili, narazili na niečo mäkké. Dôležité však je zanechať v perinke priestor pre pohyb! Aby sa dieťa jemne prebralo a následne zistilo, že je v bezpečí a spinkalo ďalej.

Spánok bábätiek totiž nie je neprerušovaný – hoci mnohé prespia celú noc, reálne sa budia – samy sa však dokážu upokojiť a spať ďalej. Netýka sa to však len hluku, budia sa prirodzene na svoje vlastné pohyby a je to tak správne – zabraňuje to totiž syndrómu náhleho úmrtia detí, kedy jednoducho prestanú dýchať.

Ak Morov reflex utlmíte predčasne, môže to mať za následok práve to, že dieťa nebude vedieť spať ani pri minimálnom hluku. Ak to vydržíte tých prvých pár mesiacov a dieťa nebudete pevne baliť do perinky či zavinovačky, Morov reflex sám vymizne a bábätko bude odolnejšie voči bežnému hluku domácnosti. A tá investícia za to stojí!

Spánok bábätiek totiž nie je neprerušovaný
0 0 hlasov
Hodnotenie článku