Používate lesk v spreji na izbové rastliny?

Používate lesk v spreji na izbové rastliny?

Je možné, že im škodíte

Lesk v spreji alebo kombinácia lesku a listovej výživy vyzerá na prvý pohľad neškodne, prípadne dokonca ako veľká pomoc pre izbové rastliny. Opak však môže byť pravdou. Takéto spreje môžu izbovkám sťažiť „dýchanie“ a rastline vôbec neprospievajú. Ako teda zabezpečiť, aby boli listy krásne, svieže a zdravé?

V kvetinárstvach zoženiete lesk na listy rastlín v spreji, prípadne v záhradkárskych potrebách aj špeciálne spreje s rastlinnou výživou (niečo ako hnojivo, ktoré prechádza do rastliny cez listy). Kým prvá možnosť je určená prednostne pre rezané kvety (kvety do vázy) a živým rastlinám môže aj ublížiť, druhá možnosť nemusí byť až taká katastrofálna, no úplne v pohode sa dá zaobísť aj bez nej. Väčšina druhov izbových rastlín preferuje hnojenie priamo do substrátu, často ako súčasť zálievky. Rastliny, ktoré majú veľké listy (napr. monstera, figovník…), často trpia pod nánosmi usadeného prachu. Ak ho chcete odstrániť, rastlinu osprchujte alebo list po liste utrite navlhčenou hubkou (úplne jemnou, prípadne detskou bavlnenou plienkou). Používajte iba čistú vodu, maximálne naozaj riedky mydlový roztok (v prípade veľkého znečistenia listov), ktorý tiež následne zmyjete čistou vodou. Rastlinu následne utrite, resp. nedovoľte, aby na ňu svietilo priame slnko. Mokré listy s kvapkami by mohlo spáliť.

Väčšina druhov izbových rastlín preferuje hnojenie priamo do substrátu

Na povrchu listov izboviek (veľkého množstva druhov), sú totiž otvory, prostredníctvom ktorých dochádza k látkovej výmene medzi rastlinou a vonkajším prostredím. Rastlina vďaka nim prijíma oxid uhličitý a premieňa ho na kyslík. Ak použijeme na listy sprej s obsahom voskov a silikónov, tieto prieduchy upchávame a rastlina trpí. Podobne aj v prípade, ak neodstraňujete dôsledne prach.

Vysoký lesk listov zároveň zapríčiní, že sa časť slnečných lúčov odrazí a rastlina nie je schopná fotosyntetizovať tak, ako by za bežných podmienok potrebovala.

Na čo je teda lesk v spreji dobrý? Je vhodný pre rezané kvety. Tým, že vytvorí na povrchu listov voskovú plochu, kytica zostane dlhšie krásne svieža. Nezabudnite však pravidelne zrezávať konce stoniek, čo tiež predĺži životnosť kytice vo váze (každý deň pred výmenou vody).

Na čo je teda lesk v spreji dobrý?
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
5 rád o výchove detí, ktoré takmer nedostávame, no mali by sme
5 rád o výchove detí, ktoré takmer nedostávame, no mali by sme