Poznáte menštruačný kalíšok?

Poznáte menštruačný kalíšok?

5 tipov, prečo sa oplatí ho vyskúšať

Ekologická alternatíva k vložkám a tampónom sú menštruačné kalíšky. Ak sa ich naučíte správne používať, nájdete pre seba ideálny model a po pár razoch získate zručnosť s ich výmenou a čistením, nebudete sa chcieť vrátiť k predchádzajúcim návykom.

1. Zdravie

Väčšina menštruačných kalíškov je vyrobená zo špeciálneho silikónu určeného na medicínske použitie. Tento materiál je zdravotne úplne neškodný, jednoducho sa čistí (má minimum pórov, v ktorých by sa mohli zachytiť nečistoty či baktérie) a pre telo je bezpečný – a to i v prípade, že nemôžete používať tampóny pre zvýšené riziko syndrómu toxického šoku.

2. Pohodlie

Mnohé ženy, najmä po pôrode, trápi silná menštruácia. Často sa musia zmieriť s tým, že môžu používať len vložky, lebo tampóny im jednoducho nestačia. Menštruačný kalíšok je však riešenie aj pre ne – môže sa používať už od prvého cyklu po pôrode (ak je však bezprostredne po šestonedelí, odporúča sa konzultácia s gynekológom). Vďaka jemnému podtlaku drží na mieste a tekutina nemá šancu vytiecť po okrajoch. Jediná možnosť, ako sa zašpiniť, je pri jeho vylievaní, no po jednej–dvoch menštruáciách získate cvik aj v tomto a pôjde vám to ako po masle a bez nehôd.

Navyše, kým vložky a tampóny môžu po znečistení nepríjemne zapáchať, v prípade kalíška niečo podobné nehrozí – krv sa totiž nedostáva do kontaktu so vzduchom až do momentu, kým kalíšok nevyberiete z tela – takže sa nerozkladá a nemnožia sa v nej baktérie.

3. Bez starostí

Môžete dať zbohom starostiam, či máte dostatok hygienických potrieb do zásoby pred blížiacou sa menštruáciou alebo komplikovanému baleniu na dovolenky, keď vám v batožine značnú časť priestoru zaberali tampóny a vložky pre istotu. Jediné, čo potrebujete mať po ruke, je menštruačný kalíšok.

 v batožine značnú časť priestoru zaberali tampóny a vložky

4. Ekonomický

Hoci menštruačný kalíšok nie je najlacnejšia záležitosť, je to investícia, ktorá vám vydrží pri správnej starostlivosti aj 10 rokov. Vypočítajte si, koľko stoviek eur miniete za ten čas na nákup hygienických potrieb. Menštruačný kalíšok stačí po každom použití umyť pod tečúcou vodou a po skončení menštruácie vyvariť/sterilizovať. A je pripravený na ďalšie použitie.

5. Ekologický

Vložky, tampóny a detské jednorazové plienky prispievajú k znečisteniu našej planéty v obrovských množstvách. Keďže sú vyrobené z viacerých materiálov aj s prímesou plastov, nedajú sa recyklovať, a tak končia v spaľovniach či na skládkach. A v tom horšom prípade v oceáne. Menštruačný kalíšok je oproti tomu zanedbateľný kúsok s malou uhlíkovou stopou.

Viac článkov
Prečo chodiť na prechádzky s deťmi
Zlepšujú komunikáciu aj pozornosť