Náhrada bežného octu je bomba pre zdravie

Poznáte umeocot?

Náhrada bežného octu je bomba pre zdravie

Možno ste v regáloch so zdravou výživou zazreli fľaštičku s nápisom umeocot. Ak vám to evokovalo niečo umelé, nejakú náhradu bežného octu, ste na omyle. Umeocot je špecifický druh octového ochucovadla, ktorý sa vyrába z japonských ume sliviek. A je absolútnou bombou pre zdravie! Prečo by ste ho mali zaradiť do jedálnička?

Jablčný či bežný kvasný liehový ocot sa používajú v slovenskej kuchyni od nepamäti. Ich kyslá chuť výborne dopĺňa šaláty, prívarky či huspeninu. V zdravotných benefitoch však ďaleko zaostávajú za umeoctom. Táto náhrada octovej chuti, je vlastne šťava z japonských sliviek ume – teda umeboshi. Kyslá chuť nepramení z kyseliny octovej, ale z kyseliny citrónovej. Okrem toho umeocot obsahuje morskú soľ, je teda univerzálnejším dochucovadlom takmer každého slaného jedla – môžete ho pridať bez obáv aj do polievky či do zeleninového šalátu či podávať k hocakým exotickým jedlám.

Keďže vzniká kvasením, teda fermentovaním, je bohatý na probiotiká – pomáha nám lepšie tráviť. Práve to je jeden z benefitov ochucovania – koreniny a bylinky okrem toho, že jedlám dodávajú arómu, pomáhajú pri ich trávení. Umeocot podporuje peristaltiku čriev a posilňuje imunitu. Spomaľuje rozmnožovanie nepriaznivých baktérií a naopak, rozvíja zdravú črevnú mikroflóru. A tá je zásadná pre správne fungovanie obranyschopnosti, hoci mnohí o tom ani netušia.

RECEPT s umeoctom: Rýchly kuskus s kozím syrom a cviklou

Potrebujete:

1 hrnček kuskusu

1,5 hrnčeka vody

kozí syr

1 menšiu cviklu

sušené oregano

umeocot na dochutenie

Postup:

Kuskus vložte do misky a zalejte vriacou vodou, nechajte prikryté napučať. Pridajte oregano a premiešajte. Na kocky nakrájajte cviklu aj kozí syr, pridajte ku kuskusu a dôkladne pokvapkajte umeoctom. Soliť už nemusíte, keďže má prirodzene slanú chuť. Pred servírovaním polejte trochou olivového oleja. Dobrú chuť!

TEMPOtip: Cviklu si môžete predvariť aj deň vopred, prípadne si ju dať predvarenú, očistenú a nakrájanú do mrazničky a pred použitím len krátko osmažiť na panvici na troške olivového oleja. Ušetríte kopu času!

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
5 vecí, ktoré by ste nemali hovoriť svojmu batoľaťu
Tak si tu zostaň, idem sama!