Pozor na týchto 10 zdanlivo diétnych jedál

Pozor na týchto 10 zdanlivo diétnych jedál/potravin, z ktorých môžete aj tak pribrať

Redukcia hmotnosti nie je banalita, to iste potvrdí každý, kto sa o zhadzovanie prebytočných kíl niekedy pokúsil. Neexistuje totiž žiadna dlhodobá ani perfektne fungujúca diéta, ktorá by sa zaobišla bez ďalších komplikácií. Ostatne, povedzte si na rovinu, chcete mať do konca života pocit, že sa musíte neustále v niečom obmedzovať?

Ak sa o výživu zaujímate o niečo viac, iste ste si všimli, že radikálne diéty k spokojnému životu a zdravo štíhlemu telu rozhodne nevedú. Ak sa chceme vo svojom tele cítiť dobre a jediné, čo nám k tomu pomôže je redukcia hmotnosti, budeme musieť urobiť niečo nielen so svojím telom, ale taktiež so psychikou. Všetka naša snaha totiž začína aj končí v hlave.

Ak ste sa teda rozhodli k celkovej zmene životného štýlu a vaše stravovanie naberá zdravé obrátky, prečítajte si pár tipov, ako sa vyhnúť falošne zdravým jedlám, ktoré sa na nás z regálov, reštaurácií i magazínov tvária diétne a neškodne, ale v skutočnosti sú skrytými hrozbami, ktoré nám bránia v úspešnej redukcii hmotnosti.

1. Po prvé – Máte radi ovocie?

Pre začiatok si vezmeme na pranier komoditu potravín, ktorá je pre naše zdravie na jednu stranu veľmi prospešná a do diétnych jedálničkov sa pravidelne zaraďuje, a to najmä vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov a vlákniny. Ovocie je neoddeliteľnou súčasťou zdravého jedálnička a mnohí z nás, ktorí sa snažíme schudnúť, vnímame ovocie ako niečo, po čom v živote pribrať nemôžeme.

Opak je však pravdou: ovocie je v skutočnosti okrem veľmi prospešných živín tiež hodnotným zdrojom energie, teda jednoduchých cukrov. Problém nastáva vo chvíli, keď si príjem ovocia nijako nestrážia a potom sa čudujeme, že nadbytočné kilá nie a nie dole. Denná odporúčaná dávka ovocia je niečo okolo dvoch porcií denne, čo sa kvôli výbornej chuti týchto darov prírody ťažko dodržiava.

Jabĺčka sú výborným zdrojom energie

Výsledkom je potom situácia, že si ovocie doprajeme na raňajky, ďalej na desiatu, kúsok si dáme po obede (namiesto dezertu, veď predsa chudneme!), olovrant tiež vyriešime jablkom a večerné chute na sladké zaženie tou najväčšou hrozbou – sušeným ovocím, ktoré je mnohokrát ešte dosladzované, alebo obsahuje nadbytočné tuky. Hovoríte si, že ovocie je zdravé a preto nám nemôže škodiť v akomkoľvek množstve? Chyba.

Kalórie z prijatého ovocia, ktoré sa v priebehu dňa zdajú neškodné, sa za celý deň pekne sčítajú a večer sa pri našej redukčnej rekapitulácii nestačíme čudovať. Jednoduché cukry obsiahnuté v ovocí nás navyše nezasýtia nadlho, preto po tejto desiate môžeme mať veľmi rýchlo hlad. Príjem ovocia si teda aj napriek jeho prínosu na naše zdravie radšej strážte, u sušených kúskov a džúsov to platí dvojnásobne.

Jabĺčka sú zdrojom energie

2. Hrozba číslo dva – diétne sucháre

Môže byť niečo tak „diétneho“ nevhodné pri chudnutí? Práve sucháre sú najväčšou chybou v jedálničku každého, kto sa snaží o redukciu hmotnosti. Ak nemáte prepočítaný výživový plán a energetický príjem si nijako presnejšie nezapisujete, tak sa aj vy iste dopúšťate toho, že pri nákupe v supermarkete zoberiete prvú vec, na ktorej uvidíte nápis „light“ alebo „diétne“.

Medzi tieto potraviny patria aj vyššie spomínané sucháre, ktoré sa nálepkou diétne môžu chváliť len málokedy. Diétne sú iba v prípade, že si od nich doprajeme len minimum kúskov. Priznajme si ale, koho dva tri kúsky tohto chrumkavého zázraku zasýtia? Pravdepodobne málokoho, a preto mnoho z nás zvládne zjesť aj celé balenie behom chvíľky. Najväčší kameň úrazu je však fakt, že aj po zdolaní tohto balenia sa pravdepodobne nebudete cítiť nasýtení tak, ako by ste predpokladali.

Niet sa čomu diviť, pretože ak si nedoprajete celozrnnú variantu suchárov, je to akoby ste sa zahryzli do bieleho rožku. Sucháre sú v množstve, ktoré nás zasýtia, jednoducho vysoko energetické a minimálne výživné, čo je nielen pri chudnutí veľmi nevhodné.

3. Čo takto dať si šalát?

Idete s priateľmi na večeru a k jedlu si objednáte šalát v domnení, že je to to nejdietnejšie, čo si môžete večer dopriať? Áno, ale iba v prípade, že sa vyhnete tučnej zálievke, ktorá väčšinu zeleninových šalátov sprevádza. Doma si urobíte vlastnú zálievku z jogurtu alebo kvapky olivového oleja, ale v reštaurácii budete po pôvode zálievky pátrať len ťažko.

Dresingy sú často na majonézovom podklade, preto aj taký šalát môže niekedy vydať za poriadne tučné jedlo. Korunku takému šalátu nasadíte tým, že ho zahryznete poriadne chrumkavou bagetou.

vyhnite tučnej zálievke, ktorá väčšinu zeleninových šalátov sprevádza

4. Zázračné cereálie

Nielen raňajkové cereálie sú účinnou reklamou, ako presvedčiť ľudí, aby si také produkty čo najviac kupovali. Cereálie sú však v skutočnosti len poslovenčením anglického slova cereals, teda sacharidy. Až si zase ráno budete sypať do misky porciu svojho obľúbeného a pekelne zdravého müsli, spozornite. Tieto raňajkové zmesi sú výdatným zdrojom energie, preto by sme si mali strážiť ich množstvo, ktoré by na porciu nemalo presiahnuť 40g. Müsli je navyše často dosladzované či pražené na tuku, čo sa tiež prejaví na vyššom obsahu kalórií.

5. Čím tmavšie, tým lepšie?

Tiež sa pri nákupe pečiva riadite hlavne tým, akú má farbu? Zo všetkých strán denne počujeme, ako je pre nás bielo pečivo škodlivé, preto možno niekedy aj podvedome siahame po tmavších kúskoch v domnení, že urobíme niečo pre svoje zdravie i postavu. Tu by ste sa mali tiež zaraziť, pretože väčšina tmavého pečiva ktoré si denne kupujeme, nemá s celozrnným, ktoré je bohatšie obsahom minerálnych látok a vlákniny, nič čo dočinenia.

Na druhú stranu, ak dokážeme celozrnné pečivo rozoznať tak isto vieme aj to, že kalórií nie je v tomto pečive o nič menej, ba niekedy dokonca aj viac. Čo sa týka chudnutia, na množstvo pečiva by sme si mali dávať pozor či už je celozrnné, alebo nie.

väčšina tmavého pečiva ktoré si denne kupujeme, nemá s celozrnným nič čo dočinenia.

6. Po šieste – máte radi Japonskú kuchyňu?

Iste ste spoznali, že reč bude o sushi. Sushi je pochúťka, ktorá je u nás čím ďalej žiadanejšia, mnohí si pochvaľujú hlavne ľahkosť tohto japonského pokrmu. Sushi môže byť naozaj kulinárskym zážitkom, ale mali by sme si uvedomiť, že u nás je rituál jedení sushi o niečo odlišnejší než u našich východných susedov.

Japonci si dokážu sushi vychutnávať dlhú dobu, preto im tiež nehrozí, že by tohto jedla zjedli príliš veľké množstvo. Ryža obsiahnutá v sushi je v skutočnosti dosť bohatá na energiu, rovnako tak ako rôzne prísady, ktoré sa k nemu podávajú. U nás sú bohužiaľ veľmi časté takzvané „zjedz koľko môžeš“ reštaurácie, pričom väčšina z nás z nich odchádza s poriadne plným žalúdkom. Preto by sme si sushi mali dopriať radšej príležitostne, alebo len v klasických porciách.

7. Kurča je diétne

Ďalšia vec, ktorú mnohí z nás berú ako fakt je, že kuracie mäso je to najdiétnejšia vec, ktorú si na tanier môžeme naložiť. Pravda je to však len v prípade, že mäso pečieme bez kože a vyberáme si hlavne prsné časti. Pokiaľ si pravidlne v reštaurácii objednávate k poludňajšiemu menu kuracie stehno, spozornite.

Práve táto časť hydiny je veľmi tučná, s kožou môže byť dokonca tučnejšia než chudý kúsok bravčového. Rozhodne si teda nemyslite, že kurča je vždy tou najlepšou voľbou. V redukčnom jedálničku vám skvele poslúži aj králičie, morčacie alebo chudé hovädzie mäso, ktoré môžu byť niekedy energeticky ďaleko výhodnejšie.

Pokiaľ si pravidlne v reštaurácii objednávate k poludňajšiemu menu kuracie stehno, spozornite

8. Jete pravidelne orechy?

Orechy sú v našom jedálničku skvelým pomocníkom, pomocou ktorého do tela dostávame veľa nutrične významných živín. Prečo si ich teda nedopriať, keď sú tak zdravé? Menšia hrsť orechov denne je určite v poriadku, ale ak denne zjete aj celý sáčok na posedenie, vaša postava príliš nezajásá.

Orechy sú okrem obsahu nutrične bohatých látok tiež veľmi kalorické a tučné, preto pri ich pravidelnej zvýšenej konzumácii si môžete do budúcna riskovať na nárast telesnej hmotnosti. V malom množstve na ne však nezabúdajte, orechy sú skvelým a zdravým spestrením našich jedálničkov.

9. Obedujete len polievku?

V domnení, že aspoň cez poludnie si ušetríte nejaké tie kalórie si a objednáte špenátovú, brokolicovú či šampiňónovú polievku. Polievky sú však pri chudnutí vhodné len vtedy, ak nahradzujú hlavný pokrm.

Ak si dáte krémovú zeleninovú polievku a po nej ešte výdatný obed, pravdepodobne svojej línii príliš neprospejete. Zdanlivo diétne zeleninové polievky sú väčšinou nápadne krémovej konzistencie a to práve vďaka vysokému obsahu tuku z pridanej smotany. Keď už na tieto polievky napriek tomu nedáte dopustiť, doprajte si ich miesto hlavného chodu.

Obedujete len polievku?

10. Pravda o kokose

Kokos a produkty z neho sú dnes tiež vyzdvihované do nebies pre jeho zázračné účinky. Kokos skutočne obsahuje mnoho prínosných látok, ktoré náš organizmus k správnemu fungovaniu potrebuje, ale rovnako obsahuje aj vysoké percento tuku, ktoré sa vyskytuje tak v dužine tak v kokosovom mlieku.

Jediným produktom, v ktorom sa kokosový tuk nevyskytuje je kokosová voda, ktorá je dnes mnohými športovcami uznávaná pre vysoký obsah pri športe nevyhnutných elektrolytov. Kokos si teda doprajte s mierou, pretože podobne ako ostatné orechy obsahuje vysoký obsah kalórií.

Jediným produktom, v ktorom sa kokosový tuk nevyskytuje je kokosová voda

Väčšina z vyššie zmieňovaných jedál či potravín sú síce diétne len zdanlivo, ale majte na pamäti, že aj pri chudnutí si môžeme občas zhrešiť. Ak teda zvládnete nezjesť vrece arašidov či müsli na posedenie, rozhodne sa nebojte ich raz za čas pre spestrenie jedálnička zaradiť aj do svojho režimu.

Nemá cenu sa stresovať, pretože chudnutie nie je len o odriekaní a hladovaní. Je to predovšetkým zmena nášho premýšľania o jedle a cesta na dlhú trať, pri ktorej by sme si mali uvedomiť čo si môžeme v budúcnosti dovoliť a bez čoho sa radšej zaobídeme.

Autor článku: fitness tréner Michael Achberger

0 0 hlasov
Hodnotenie článku