Praktické tipy ako sa najesť lacno, ale zároveň zdravo

Praktické tipy ako sa najesť lacno, ale zároveň zdravo

Ak vám domáci rozpočet neumožňuje neobmedzene nakupovať potraviny a hľadáte, kde ušetriť, tak môžete usporiť aj na jedle. Avšak to, že máte hlbšie do peňaženky, môže paradoxne prispieť k zdravšiemu jedálničku. Prinášam vám zopár tipov, ako jesť zdravo a pritom ušetriť.

1. Neutrácajte za prázdne kalórie

Ekonomické problémy sú dôvodom, prečo prestať kupovať rôzne maškrty, sladké bublinkové nápoje alebo slané zemiačiky. Tieto pochúťky predstavujú nálož prázdnych kalórií a väčšinou sú plné éčok.

Hoci niektoré značky tohto typu potravín zaobstaráte lacno, mali by ste im odolať a zamerať sa na ich zdravší variant. Uľavíte peňaženke a navyše urobíte niečo pre seba.

Ak sa pri nákupoch zameriate na výber skutočne hodnotných potravín, kúpite toho nakoniec menej. Vedci z University of New York vo výskume zameraným na obézne deti sledovali nákupy jedla niekoľkých rôznych domácností a zistili, že keď sa začali nakupovať výhradne „zdravé“ potraviny, významne sa uľavilo ich rodinnému rozpočtu.

Nedovolí vám stav vášho konta navštevovať reštaurácie tak často ako predtým? Potom by ste mali odolať pokušeniu nahradiť reštaurácie prevádzkarňami rýchleho občerstvenia, ktorých ponuka sa až na výnimky sa zdravým jedlom zrovna nezlučuje.

Zdravé jedlo nemusí byť vôbec drahé. Ak zvolíte zdravú a vyváženú stravu, môžete naopak výrazne ušetriť. A to nielen tým, že si do práce beriete desiaty alebo uvarené jedlo z domova a nemusíte chodiť do reštaurácií alebo fast foodov.

do práce beriete desiaty alebo uvarené jedlo z domova

2. Vráťte sa k „obyčajným“ potravinám

Hoci supermarkety ponúkajú desiatky exotických, módnych a mnohokrát predražených potravín, nie je dôvod, prečo by ste nemohli variť z celkom obyčajných surovín. Kapusta, fazuľa, jablká, mrkva alebo zemiaky vám peňaženku príliš neproretrajú a môžete z nich vykúzliť nepreberné variácie.

Napríklad práve zemiaky obsahujú vitamín C a B6 a B3, jód, horčík, draslík, kalcium a železo, a navyše majú minimum tuku. Poskytujú dostatok energie vo forme sacharidov a zároveň sa odporúčajú ako diétna strava, pretože obsahujú oveľa menej sušiny než obilniny, a teda aj menšie množstvo využiteľnej energie. Rovno však zabudnite na vyprážané hranolky, krokety alebo zemiakové placky a naučte sa pripravovať pokrmy zo zemiakov pečených alebo varených.

Chutné jedlá môžete vytvoriť aj z celkom obyčajných potravín. Výborná je nátierka z olomouckých tvarôžkov, na ktorú okrem tvarôžkov potrebujete tvaroh, jednu kapiu a jednu nakladanú uhorku. Alebo skúste redkvičkový šalát, ktorý vyrobíte z dvoch vajec, bieleho jogurtu, korenia, soli a dvoch zväzkov reďkoviek.

redkvičkový šalát

3. Ovocie a zelenina nemusia byť nutne čerstvé

Rozšírený názor, že ovocie a zelenina sú čerstvé, aby boli zdravé, je mýtus. Technologické procesy, ktorými sa konzervujú a zmrazujú, sa za posledné roky veľmi zdokonalili, a preto si ovocie a zelenina stále uchovávajú dostatok vitamínov.

V niektorých prípadoch pritom môžu byť dokonca zdravšie ako ich čerstvá verzia v supermarketoch. Mnohé druhy ovocia sa totiž zberajú ešte predtým, než dozrejú, a tým strácajú vitamíny. Naopak ovocie a zelenina používané na zmrazenie sa zberá v dobe plnej zrelosti.

4. Nekupujte balenú vodu

Výskumy dokazujú, že balené vody majú na ľudské zdravie rovnaký vplyv ako voda z kohútika. Vedecké testy preukázali, že voda z kohútika je pre naše zdravie rovnako dobrá ako balená voda, ktorá však stojí v priemere päťstokrát viac.

Nekupujte balenú vodu

5. Ide to aj bez značky

Skúste niekedy urobiť „slepý test“ a naservírujte členom domácnosti rôzne druhy potravín, drahších značkových a tých lacnejších, nesúcich meno obchodu. Zistíte, že napríklad kukuričné ​​lupienky, toastový chlieb alebo mlieko chutia veľmi podobne, hoci v ich cene môže byť rozdiel aj celé euro.

Pokiaľ chcete razantne ušetriť na potravinách, sledujte ceny potravín v rôznych akciách a aspoň na nejakú dobu sa vzdajte svojich obľúbených značiek.

Pokiaľ chcete razantne ušetriť na potravinách

Autor článku: fitness tréner Michael Achberger

5 1 vote
Hodnotenie článku