deťom čítať knižky

Prečo a ako deťom čítať knižky?

Nemusíte chcieť mať doma malého génia či mimoriadne nadanú hlavičku – makovičku, ale čítať by ste si s deťmi mali. A prakticky už do narodenia, možno ešte skôr. Prečo? Čítajte!

Čítanie rozvíja myslenie, buduje slovnú zásobu, zlepšuje predstavivosť a navyše, takmer nič nestojí – knihy si môžete požičať aj z knižnice. Jediné, čo musíte „obetovať“, je váš čas. A to za rozvoj vlastného potomka predsa stojí, nie?

Ideálne je začať s jednoduchým príbehom už počas tehotenstva. Môže to byť v čase večierky (plánovanej večierky dieťaťa), ideálne krátky príbeh na dobrú noc, básnička či modlitbička. Dieťa sa naladí na váš tón hlasu a po príchode na svet ho tento rituál bude upokojovať.

1. Čítajte nahlas

Základom je čítanie nahlas, zreteľne a ideálne tak, aby dieťa na vás videlo. Ak čítate deťom na dobrú noc, môžu vám sedieť v lone, no ideálne je, nájsť si čas aj na spoločné čítanie cez deň, aby vám, ak to bude potrebovať, videlo na pery. Práve tak si osvojí pravidlá správnej výslovnosti.

Čítajte nahlas

2. Čítajte pomaly

Malé batoľatá nedokážu sledovať dlhé príbehy. Možno ich bude baviť čítať prostredné strany v knižke stále dokola, alebo vás budú nútiť čítať knihy odkonca – od poslednej kapitoly. Rešpektujte to. Väčšie deti môžete, samozrejme, usmerňovať. Skvelé sú napríklad krátke rytmické básničky a rapotačky, ktoré deti môžu po vás opakovať a postupne sa tak učiť čítať.

3. Čítajte to, čo vás baví

Urobte si s čítania deťom príjemne strávený čas. Vôbec neplatí, že kniha musí baviť len dieťa. Práve naopak, mala by byť príjemná najmä pre vás, aby dieťa cítilo, že čítanie je príjemne strávený čas a obohacuje vás. Iste nájdete detskú knižku, ktorá vás nadchne príbehom či ilustráciami. Ak nie medzi novinkami, zalovte v knižnici a nájdite knihy, ktoré bavili ako dieťa vás. S veľkou pravdepodobnosťou budú baviť aj vás.

Čítajte to, čo vás baví

4. Čítajte aj vtedy, keď už dieťa čítať vie

A to najdôležitejšie na záver. Mnohí rodičia s čítaním deťom prestanú, keď už samy čítať vedia. Je to však škoda. Okrem toho, že sa ukracujú o krásne chvíle strávené s dieťaťom, ktoré sa už nebudú opakovať, zastavujú pokrok, na ktorom toľké roky pracovali. Dieťa sa totiž v piatich, šiestich či siedmich rokoch naučí čítať, no stále je to preň zhluk písmen a ťažko dokážu sledovať príbeh. Navyše, ak si vo vyššom veku čítajú potichu, majú tendencie preskakovať ťažšie slová. Ak chcete naďalej rozvíjať dieťaťu slovnú zásobu, čítanie nahlas si ponechajte ako krásny zvyk aj so svojimi školákmi.

Čítajte aj vtedy, keď už dieťa čítať vie
0 0 hlasov
Hodnotenie článku