Prečo aj na jeseň nastielať pôdu v záhrade?

Prečo aj na jeseň nastielať pôdu v záhrade?

Toto sú dôvody

Nastielať pôdu v záhrade sa oplatí – a nielen na jeseň. Táto činnosť však patrí k tým, ktoré môžeme robiť tiež s príchodom chladnejších dní. Skúsení záhradkári vedia, že do nastielania alebo aj mulčovania sa oplatí investovať čas i energiu. Pokrývanie odhalenej pôdy vrstvou vhodného materiálu, ktorý ju ochráni (napríklad počas zimy či leta), sa nazýva nastielanie. Na tento účel sa používa napríklad opadané lístie zo stromov zaťažené čečinou, mulčovacia kôra, slama, štiepka, surový kompost, ale niekedy aj kartónový papier, štrk či kamienky. Ako teda dokážeme mulčovaním pomôcť pôde?

Nástielka pomáha s reguláciou teploty

Ak na pôdu nanesieme vrstvu nástielky, vytvoríme jej tak ochranu pred slnečnými lúčmi i pred vplyvom vetra. Počas letných dní pomáha mulč pôde udržať miernejšie teplotu, počas zimy zase bráni prílišnému premrznutiu, a tak zabezpečí všetkým rastlinám dostatok vlhkosti – voda nezamrzne a ostane v kvapalnej forme. Mulčovanie tiež počas horúcich dní znižuje odparovanie, takže nie je potrebná až taká výdatná a častá zálievka. Okrem organického mulču poznáme tiež anorganický, sem patrí napríklad štrk či kamienky. Tento materiál však nie je na tento účel práve najvhodnejší – prehrieva sa a udržuje teplo. Naopak, štiepka či mulčovacia kôra sú ideálnymi materiálmi, ktoré pomôžu udržať vodu v pôde.

Obmedzí rast buriny

Funguje to veľmi jednoducho, ak je na pôde ešte ďalšia vrstva – kamienkov, kôry, kartónu – minimalizuje množstvo slnečných lúčov, ktoré na ňu dopadnú. A keďže burina potrebuje na svoj rast dostatok slnka, nástielka takto zastaví bujnenie neželaných rastlín. Na tento účel je okrem kôry či štiepky vhodný i spomínaný štrk alebo drobné kamienky.

Nástielka pomáha s reguláciou teploty

Chráni pôdu pred poveternostnými javmi

Erózia je v prírode neželaný jav, ktorý výrazne znižuje kvalitu pôdy a jej využitie na pestovanie. Ako tomu zabrániť v záhrade? Tento problém je najvypuklejší pri pozemkoch so svahovitým terénom. Práve tu vplyv dažďa a vetra neraz dokáže zničiť celú výsadbu. Nástielka však dokáže zmierniť tieto poveternostné podmienky a minimalizovať eróziu. Na tento účel je vhodný ťažší mulč, teda štrk, drobné kamienky alebo kôra.

Viac živín pre pôdu

Ak si ako nástielku zvolíte organický mulč, ten sa časom pod vplyvom prírodných javov začne rozkladať. Vďaka tomu sa dostávajú do pôdy ďalšie živiny – i to je dôvod jesenného mulčovania. S príchodom jari je totiž pôda bohatá na živiny a pripravená na výsadbu. Na tento účel sú okrem mulčovacej kôry vhodné tiež opadané listy, pokosená tráva alebo surový kompost.

Mulčovanie prináša i estetický rozmer

Mulčovanie má v neposlednom rade i estetický rozmer. Ak na vyvýšenú hriadku nanesiete ešte kôru, kamienky či štiepku, záhrada získa teplejší charakter. Zároveň je to jasný signál, že sa o svoje kráľovstvo dôsledne staráte a záleží vám na ňom. To je už len čerešnička na torte, hlavné benefity nástielky sú samozrejme tie praktické.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku