Prečo dať prednosť domácim či bio vajciam

Prečo dať prednosť domácim či bio vajciam pred tými z veľkochovov?

Podchvíľou sa objavujú petície i zábery, ktoré dávajú silné dôvody na to, aby boli nehumánne klietkové chovy nosníc obmedzené. Z hľadiska legislatívy to na zásadné zmeny nevyzerá, no už viacero veľkých obchodných reťazcov si uvedomuje problematiku týchto chovov. A tak zo svojej ponuky vyraďujú vajcia z klietkových chovov a nahrádzajú ich podstieľkovými a bio vajciami. Okrem tohto kroku pomôže k zrušeniu preplnených klietkových chovov v uzatvorených búdach i tlak zákazníkov. Nemusí to byť ani tlak, stačí si začať kupovať vajcia domáce, či tie v bio kvalite. Existujú však iné ako „len“ humánne dôvody k tomuto kroku?

Kvalitná strava sliepok

V domácich a bio chovoch nájdeme sliepky, ktoré majú voľný výbeh, prístup k slnku, živia sa potravou, ktorú hľadajú v pôde – hmyz či dážďovky. Okrem toho sú prikrmované tiež kvalitnejšou stravou. Napríklad v bio chovoch sú to obilniny, pri ktorých pestovaní sa nemôžu použiť chemické látky. Ak by sa použili, certifikát bio by bol farmárovi odobraný. Pri nosniciach v domácich chovoch to nie je až také striktné, ani nepodliehajú takej prísnej kontrole ako pri bio certifikáte, no už len možnosť voľného výbehu a prístupu na slnko sa výrazne odrazí na kvalite vajec.

Výrazne vyššia kvalita vajec

Či už v domácich, alebo bio chovoch, vajíčka sú preberané ručne. Ďalším dôvod, vďaka ktorému sa môžete pri bio vajciach spoľahnúť na vyššiu kvalitu, je prísnejšia kontrola. Nielen tá, ktorú farmár musí splniť, aby získal bio certifikát. Tu sa napríklad kontroluje, či všetky zložky, ktoré vstupujú do procesu „výroby“ sú tiež bio – napríklad spomínaná strava. Okrem toho mnoho farmárov, ktorí chovajú sliepky vo voľnom výbehu čerpajú Európske dotácie, ktorých oprávnené využívanie je tiež prísne kontrolované. Zabudnúť nemôžeme ani na testovanie, či sa vo vajíčkach nenachádzajú škodliviny z pôdy. Spojenie prísnejšej kontroly a voľného výbehu s prístupom k slnku či menším stresom prináša kvalitnejšie vajíčka.

Prírodná farba vajíčka

Viditeľný rozdiel môžeme pozorovať aj pri farbe a konzistencii vajíčok. Tie z voľných a bio chovov nemajú dokonale žlto-oranžovú farbu, pretože nosnice nie sú kŕmené zrnom s pridanými vitamínmi, ako napríklad betakarotén, ktorý robí žĺtok krásne oranžovým. Ak sa pri vajíčkach z humánnych chovov stretnete s oranžovým žĺtkom, je za tým prirodzený proces. Farba vajec sa však môže líšiť od typu stravy, ktoré chovateľ sliepkam dáva, od svetlučkej žltej až po krásnu oranžovú. To všetko sa prejaví aj na výslednej chuti. Najlepšie, ako spoznať rozdiel, je urobiť test: urobte si praženicu z vajec z klietkového a bio/domáceho chovu a porovnajte jej chuť, farbu a konzistenciu.

Vyšší obsah prospešných látok

Americká univerzita v Pensylvánii uskutočnila štúdiu, ktorá sa zamerala na výživové hodnoty a rozdiely medzi vajíčkami z bio chovu a tými z veľkochovu. Výsledky sú výrazné: bio vajíčka obsahujú o 300 % viac zdravých omega-3 mastných kyselín, nájdeme v nich o 200 % viac vitamínu E a približne o 40 % viac vitamínu A. Ak platí, že sme to, čo jeme, po konzumácii vajíčok z bio chovu dostane telo viac vitamínov, dôležitých tukov, ale aj bielkovín.

Spokojné zvieratá

Čím menej stresu počas svojho života zviera zažije, tým kvalitnejšie sú produkty z neho – či už mäso, vajcia, alebo mlieko. Mať záujem o to, aby zvieratá v chovoch boli spokojné nie je len v záujme zvierat samotných, ale aj samotných chovateľov a najmä zákazníkov. Ak vám záleží primárne na kvalite, mali by ste siahnuť po výrobkoch, ktoré majú za sebou spokojné zvieratá.

Čím menej stresu počas svojho života zviera zažije, tým kvalitnejšie sú produkty z neho

A čo cena?

Azda tá najzásadnejšia otázka bežného spotrebiteľa: A čo cena? Je vyššia, výrazne vyššia. Zatiaľčo vajíčka z klietkového chovu môžete kúpiť už za menej ako 10 centov za kus, pri vajciach z bio a domácich chovov sa táto cena pochybuje v rozmedzí od 20 do 35 centov za kus. Teda viac ako dvojnásobok. Tu je však na mieste položiť si otázku, či je pre vás prednejšia kvalita toho, čo jete, alebo cena.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku