Prečo sa oplatí púšťať deťom hudbu

Prečo sa oplatí púšťať deťom hudbu

Hudba sprevádza ľudstvo už večnosť – už prvé tlupy ľudí sa pri ohni zabávali do rytmu bicích, o ktoré sa staral náčelník búchaním do práchnivého dreva. Odvtedy nás hudba sprevádza takmer na každom kroku: v kostole, na diskotéke, v reštaurácii aj na toaletách na letisku. Ovplyvňuje nás, pomáha nám umocniť emócie, zamyslieť sa, užiť si pocity radosti i smútku. Jednoducho, hudba je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Prečo sa ju však oplatí púšťať už deťom?

Výhody počúvania hudby

Počúvanie hudby od mala má výrazný vplyv hneď na niekoľko oblastí detského vývoja. Jednou z nich je napríklad rýchlejšie osvojenie si sociálnych zručností, takéto deti sa naučia rýchlejšie uvedomiť si svoje pocity, vnímať ich tiež na svojom okolí a súcitiť s ostatnými ľuďmi. Okrem toho počúvanie hudby od detstva pomáha rýchlejšie rozvíjať motorické a jazykové schopnosti.

Zaujímavou informáciou však je, že počas počúvania hudby sa v detskom mozgu spustí obrovský ohňostroj, ktorý aktivuje obrovské množstvo jeho častí. A tak okrem iného napomáha rozvoju samotného mozgu a vyššiemu intelektu. V prípade, že deti navštevujú kurzy hrania na hudobný nástroj, prejaví sa to ešte výraznejšie na ich vyššom IQ.

Kedy začať s hudbou

Tu platí jednoznačne pravidlo: čím skôr, tým lepšie. Výsledky štúdií hovoria o tom, že klasická hudba má pozitívny vplyv na vývoj mozgu ešte nenarodeného dieťaťa. Ak začnete s počúvaním Beethovena už v tehotenstve, vaša ratolesť bude mať otvorenú cestu zamilovať si hudbu už v útlom veku.

Nemusíte však dieťaťu hudbu iba púšťať, pokojne skúste spievať uspávanky a vytvoriť si takýto rituál pre spaním. Že spievate falošne? To vôbec neprekáža, láska medzi matkou a jej potomkom dokáže hravo prekonať i tento maličký nedostatok. Počas dňa môžete skúsiť svoje obľúbené pesničky, ktoré vám zároveň pomôžu utužiť vzťah.

Ďalšou možnosťou je skladanie vlastných textov a melódií piesní. Že s tým nemáte žiadne skúsenosti? Veď to nemal ani Mozart predtým, ako začala komponovať svoju hudbu. Každý raz musí začať, a hoci začiatky nebývajú ľahké, s hudbou to pôjde ľahšie.

s hudbou to pôjde ľahšie

Akú hudbu zvoliť

Aj keď rebríčky detskej muziky ovládajú interpreti ako Miro Jaroš, Smejko a Tanculienka či Fíha Tralala, skúste siahnuť po stáročiach overenej kvalite. Vyhnete sa tak množstvu podnetov, ktoré dieťa skôr vyrušujú, ako dokážu správne stimulovať. Akú hudbu teda zvoliť? Jednoznačne klasiku, tá dokáže deti upokojiť, dokážu sa pri nej lepšie sústrediť, intenzívnejšie vnímať tóny, melódiu, a pomôžete im vyhnúť sa prehnanej stimulácii.

Bojíte sa, že sa deťom klasika nebude páčiť? Nič také nehrozí, nie sú zaťažené „otravnou“ teóriou, ktorou nás trápili na základnej škole počas hodín hudobnej výchovy. V prípade, že neviete, po ktorom interpretovi siahnuť, na Youtube či Spotify nájdete zoznamy vážnej hudby zostavenej pre deti. Stačí do vyhľadávača zadať kľúčové slová ako „classical music for kids/babies“ a to najlepšie pre svoju ratolesť máte na dosah. Stačí už len jedno stlačenie.

Tempo tip: Ešte pozitívnejší vplyv na mozog dieťaťa, ako počúvanie hudby, má hranie na hudobný nástroj. Ak bude chcieť váš potomok vyskúšať bicie, gitaru, saxofón či flautu, rozhodne ho v tomto nápade podporte.

hranie na hudobný nástroj
0 0 hlasov
Hodnotenie článku