Prečo sa vyhnúť alkoholu po športovaní?

Prečo sa vyhnúť alkoholu po športovaní?

Po poriadnej cyklotúre, po basktebalovom zápase s kamarátmi, po ubehnutí svojej dennej desiatky, vtedy často siahneme po dobrom pive, ktorým zaženieme smäd a odmeníme svoj výkon. Alebo niekedy to môže byť i víno. Čo sa však deje s naším telom počas fyzickej aktivity a ako vplýva konzumácia alkoholu na náš organizmus tesne do športovaní?

Čo sa deje s telom počas športovania

To, že telo počas športovania dostáva poriadne zabrať a dochádza v ňom k zložitým procesom, je známe. Čo všetko sa v našom organizme počas cyklotúry, tenisového zápasu či behania deje? Počas intenzívnych fyzických aktivít dochádza dokonca ku krátkodobému poškodeniu svalov, ktoré môže i bolieť. V prípade, že namáhavé športovanie trvá pridlho, môže dôjsť k vyčerpaniu zásoby glykogénu, teda látky, z ktorej svaly čerpajú energiu.

Okrem toho kvôli zvýšenému poteniu, ktorým sa telo chladí, prichádzame o dôležité minerály, tekutiny a tiež prichádza k zníženiu objemu krvi, ktorá zásobuje svaly i orgány kyslíkom. Rovnako náš organizmus stráca vytvorené zásoby elektrolytov, ktoré pomáhajú svalom zmršťovať sa. Po takomto výkone telo potrebuje čas na regeneráciu, ten závisí od našej kondičky, niekedy to teda môže trvať i niekoľko dní. Túto dobu však dokážeme skrátiť tak, že si doprajeme vhodnú výživu i nápoje.

Čo urobí alkohol s telom po športe

Azda každý po športovom výkone túži, aby sa mu telo vrátilo do normálu čo najskôr. Práve spomínané pivo, víno a samozrejme tiež iný alkohol predlžuje regeneračný proces. Spomaľuje totiž činnosť hormónov, ako testosterón, čo rovnako vedie k spomaleniu regenerácie. Ďalšími účinkami alkoholu je rozšírenie ciev, ktoré sa po náročnej fyzickej aktivite môže prejaviť dokonca opuchmi.

Na mieste je tiež spomenúť vedľajší efekt konzumácie alkoholu: po dvoch, troch pivách nemáme práve chuť na zdravé jedlo, naopak, preferujeme skôr hamburgery, klobásy či pizzu. Hoci pivo a ďalšie alkoholické nápoje obsahujú pomerne veľké množstvo kalórií, o ktorých si môžeme myslieť, že nám rýchlo pomôže doplniť vydanú energiu, opak je pravdou. O týchto kalóriách hovoríme ako o prázdnych, ich nutričná hodnota je takmer nulová.

Zabudnúť nemôžeme ani na dehydratačný účinok alkoholu, takže pivo po športe má úplne opačný efekt, ako by sme si želali: nepomôže nám doplniť tekutiny, práve naopak – vďaka svojej močopudnosti nás ich zbaví. Pre dôkladnú regeneráciu je nesmierne dôležitý i plnohodnotný spánok, konzumácia alkoholu však negatívne ovplyvňuje jeho kvalitu. Čo teda piť a jesť po intenzívnej fyzickej aktivite?

Čo teda piť po športovaní

Podľa štúdie v časopise Medicine and science in sports and exercise je dôležité po intenzívnom športovom výkone prijať zmes karbohydrátov, bielkovín a elektrolytov. Čo to znamená v ľudskej reči? K svalovej regenerácii a zároveň hydratácii pomáhajú športové nápoje, tzv. ionťáky. Prekvapením tiež môže byť výborný účinok čokoládového mlieka.

A čo voda? Tá pomáha telo iba hydratovať, k regenerácii svalov prispieva iba vo výrazne obmedzenej miere. Ak si však k poháru s vodou doprajete vhodnú stravu, nie je to žiadnou prekážkou. Po čom by ste mali siahnuť, keď došportujete? Každý podľa chuti, no medzi potraviny s potrebnými nutričnými hodnotami patrí napríklad banán, avokádo, orechy, jogurt či strukoviny. Ak vás trápi „svalovica“ po športovom výkone dlhšie ako deň, skúste sa s ňou vysporiadať takto.

Čo teda piť po športovaní
0 0 hlasov
Hodnotenie článku