Domáce práce pre deti sú dôležité.

Prečo sú domáce práce pre deti dôležité a kedy s nimi začať?

„A prečo to neurobíš ty?“ alebo „Keď mne sa tak nechce!“ sú veľmi častými odpoveďami našich potomkov, prečo sa nepustili do domácich prác, o ktoré sme ich požiadali. Časť rodičov tento problém vyrieši cestou najmenšieho odporu – so synom a dcérou sa nebudú dohadovať, viesť rozhovory, ani sa doprosovať a povysávajú/umyjú riad/utrú prach/upracú hračky sami. Toto však nie je cesta, ktorou by sme sa mali vyberať. Prečo sú domáce práce pre deti dôležité a kedy s nimi začať?

 

Prečo sú domáce práce pre deti dôležité

Nedávny prieskum v USA ukázal, že hoci až 82 % rodičov v detstve pomáhalo v domácnosti, len necelá tretina z nich to vyžaduje tiež od svojich ratolestí. Namiesto toho im hľadajú rôzne krúžky, jazykové hodiny či vzdelávacie kurzy, ktoré im majú pomôcť uplatniť sa v kariére. Neuvedomujú si však, že práve domáce práce pomáhajú deťom zlepšiť svoje sebaovládanie, byť viac samostatnými či zodpovednými – vlastnosti, ktoré sú nesmierne cenené nielen na dnešnom pracovnom trhu, ale aj počas štúdia.

Domáce práce však nemajú iba tento účinok, tiež pomáhajú utužovať rodinné vzťahy, prehlbujú empatiu a dokážu viac pomáhať druhým. Výskumy tiež hovoria o tom, že deti, ktoré začali pomáhať v domácnosti už v útlom veku sú na tom vo svojom profesionálnom živote lepšie ako ich rovesníci, ktorí sa domácim prácam nevenovali vôbec alebo začali s nimi neskôr.

domáce práce utužujú rodinné vzťahy

 

Kedy začať s domácimi prácami

Hoci na Slovensku máme obľúbené príslovie: „Nikdy nie je neskoro,“ s domácimi prácami nie je skutočne na čo čakať. V zásade platí pravidlo čím skôr, tým lepšie, ideálny vek na začiatok pomoci v domácnosti sú 2 až 3 roky. Samozrejme, je potrebné úkony prispôsobiť veku a najmä schopnostiam dieťaťa.

Nemôžete od 2-ročného syna vyžadovať, aby vyvenčil psa či povysával svoju izbu. V dvoch rokoch môžete napríklad naučiť deti, aby si po sebe odniesli špinavé oblečenie do koša na bielizeň, upratali si po sebe hračky či zahodili odpadky do koša. Postupne pridávajte náročnejšie úlohy: medzi 4. a 5. rokom si dieťa po sebe môže ustlať posteľ, poliať kvety či utrieť umytý riad.

s domácimi prácami netreba čakať

 

Za domáce práce sa neplatí mzda

Dostávame sa však k najkomplikovanejšej úlohe – ako deti presvedčiť, aby sa podieľali na domácich prácach? Prvým a najdôležitejším krokom je nerozprávať o nich ako o povinnostiach. Žiadne dieťa sa nehrnie s nadšením do niečoho, čo „musí urobiť“. Vhodnejšou cestou je sa o domácich prácach rozprávať ako o pomoci svojej rodine, o možnosti, ako aj váš syn či dcéra môžu prispieť k tomu, aby ste sa mali všetci lepšie, že starostlivosť o druhých, a teda aj o chod domácnosti je prejavom lásky.

V žiadnom prípade by nemali byť domáce práce motivované finančne, pretože tak sa vytratí pocit spolupatričnosti. Veď už malé deti nám, mamičkám samy od seba ochotné pomáhajú – zodvihnú nám spadnutú knižku či vidličku. Učte ich už od útleho detstva, že pomáhať je dôležité a správne. Najlepší spôsob však, ako to dokázať, je ísť svojim potomkom dobrým príkladom.

domáce práce nie sú povinnosť

0 0 hlasov
Hodnotenie článku