Pripomeňte si SNP

Pripomeňte si SNP

Tieto pamätníky stoja za návštevu

Jeden z posledných prázdninových dní, 29. august, je venovaný spomienke na Slovenské národné povstanie. Tento rok si pripomíname už 75. výročie tejto udalosti. Plánujete využiť sviatočný deň na výlet? Čo keby ste navštívili niektorý z pamätníkov SNP?

SNP, teda povstanie domáceho odboja proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie Slovenskej republiky počas druhej svetovej vojny, si vyžiadalo tisíce obetí aj z radov civilistov. Na Slovensku stoja desiatky pamätníkov venované SNP, no nie všetky má Pamiatkový úrad v evidencii. Mnohé sú v správe obcí, v ktorých stoja, mnohé nájdete len s pomocou domácich obyvateľov. Kam sa teda vybrať?

Pamätník a múzeum SNP v Banskej Bystrici

Centrom SNP bola Banská Bystrica. Preto je aj pamätník SNP v tomto meste jedným z najvýznamnejších a najveľkolepejších na Slovensku. Náročné konštrukčné riešenie, ktoré je skutočne neprehliadnuteľné, vytvoril architekt Dušan Kuzma. Pamätník je zároveň múzeom so stálou expozíciou venovanou tejto udalosti. Pri príležitosti osláv 75. výročia je na 29. august 2019 v Banskej Bystrici naplánovaný aj špeciálny program. Pre malých aj veľkých návštevníkov je pripravený prelet lietadiel a stíhačiek či vojenská prehliadka, kde sa predstaví 200 kusov techniky – tankov, vozidiel pechoty či delostreleckých systémov či 1500 príslušníkov vojenského zboru. Pripravte sa však na mnohé dopravné obmedzenia.

Pamätník SNP – Pamätník umučeným v Nemeckej

Pri hlavnej ceste z Banskej Bystrice do Brezna narazíte na pamätník so sochou zobrazujúcou kľačiacu ženu. Pripomína tragické nešťastie z januára 1945, ktoré sa odohralo v miestnej vápenke. Príslušníci špeciálneho komanda a oddielov Hlinkovej gardy tu zastrelili a spálili v peci niekoľko stoviek ľudí. Po vojne sa zmenila na pietne miesto s dychvyrážajúcim výhľadom a magickou atmosférou pripomínajúcou smutnú históriu tejto lokality.

Pamätník v Kremničke

Ďalším pamätníkom v okolí Banskej Bystrice je Kremnička. Narazíte naň cestou smerom k lesu, ktorú vám ochotne poradia miestni. O toto dielo sa postaral významný architekt Dušan Jurkovič a jeho rukopis je neprehliadnuteľný. Pripomínať má osud 747 zavraždených civilistov.

Na pamiatku padlých na Jankovom Vŕšku

Pamätník sa nachádza na Jankovom Vŕšku asi 2 km severovýchodne od obce Uhrovec. Autormi návrhu sú akademický sochár Jozef Pospíšil a Ing. arch. Artúr Szalatnai-Slatinský. Zaujímavosťou je, že celá výstavba v rokoch 1948 – 1951 (kedy bol slávnostne odhalený) sa riešila ručne – bez akýchkoľvek mechanizmov a podieľali sa na nej obyvatelia z okolitých obcí, tiež priami účastníci SNP či dobrovoľníci z Moravy a Česka. Na vŕšku vtedy nebol elektrický prúd a ani dostupná voda. V súčasnosti stojí neďaleko parkovisko a tiež turistická ubytovňa.

Pomník Slovenského národného povstania v Štrbskom Plese

Pamätník, teda pomník v Štrbskom Plese, s podstavcom s mramorovými doskami a majestátnou bronzovou sochou partizána bol zhotovený v roku 1952 a osadený o rok neskôr, pri príležitosti spomienky na SNP. Má pripomínať hrdinstvo účastníkov povstania, ktorí pôsobili v oblasti Vysokých Tatier. Dostanete sa k nemu jednoducho – chodníkom od železničnej stanice vedúcim k Štrbskému Plesu a ďalej okolo hotela Kempinski (prilbižne 12 minútová pešia túra) – stojí oproti penziónu Vila Marína.

TEMPOtip: Ak máte radi horskú turistiku, nevynechajte 700 km dlhú Cestu hrdinov SNP, ktorá spája väčšinu významných miest Slovenského národného povstania. Vedie od Duklianskeho priesmyku po Mohylu na Bradle.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku