Sú slnečné okuliare vhodné pre malé deti?

Pripravte sa na leto

Sú slnečné okuliare vhodné pre malé deti?

Je to len módny trend? Nie je to pre deti nebezpečné? Nebudú svetloplaché alebo nebudú mať vo vyššom veku problémy so zrakom? Nemôžu sa zraniť, keď spadnú a budú mať slnečné okuliare. Ak zvažujete, či sú slnečné okuliare vhodné pre vaše dieťa, tento článok je pre vás.

Kedysi sa o nich ani nechýrovalo, dnes ich nájdete v každom dizajnovom obchodíku s detským sortimentom a zapĺňajú instagramy. Detské slnečné okuliare však nie sú len módnym výstrelkom – naozaj chránia oči pred škodlivým vplyvom slnečného žiarenia. Pri ich kúpe a následnom nosení však treba pamätať na základné body:

1. Vhodná veľkosť a tvar sú základ. Okuliare by nemali dieťaťu padať z očí, menším deťom by sa mali dať zachytiť gumičkou, aby sa dieťa zbytočne nezakláňalo a z nového doplnku nebolo skôr nervózne. Sklá by mali byť dostatočne veľké, aby zakryli celé oko a rám čo najsubtílnejší, aby neovplyvňoval zbytočne periférne videnie.

2. Kupujte vždy okuliare určené pre deti. Sú vyrobené z ohybného plastu a aj keď dieťa s nimi spadne na zem, nezlomia sa, len sa ohnú, tým pádom je značne obmedzené riziko nepríjemného zranenia sa.

3. Pri naháňačke či inej „nebezpečnejšej“ aktivite je vhodné okuliare odložiť.

4. Kupujte vždy certifikované okuliare od overeného výrobcu, hoci sú finančne nákladnejšie ako lacnejšie čínske verzie. Tie môžu mať iba zafarbené sklá, tým pádom môžu spôsobiť pokojne aj závažnejšie poruchy zraku.

5. Okuliare by dieťa malo mať len nevyhnutný čas počas pobytu na priamom slnku. Predsa dieťa mierne obmedzujú v bežných aktivitách, hoci to my, dospelí, až tak nevnímame.

Detské slnečné okuliare však nie sú len módnym výstrelkom

Pokrývka hlavy

Deti by mali nosiť pokrývku hlavy v každom ročnom období – od jesene do jari by mali mať chránené aj ušká pred vetrom, v lete sú vhodné klobúčiky s chráneným krkom alebo čepčeky so šiltom v prípade, že sedia v kočíku a zátylok majú vždy v tieni. Tenká pokožka hlavy je veľmi náchylná na spálenie a tiež hrozí ľahko prehriatie či úpal.

Aj napriek pokrývke hlavy však na tvár, uši, krk, ruky a nohy patrí opaľovací krém.

Bonus: tričko s UV filtrom

Ak sa chystáte na dovolenku či k vode alebo vaše dieťa pobehuje pol dňa v záhrade starých rodičov, hrá sa na slnku v piesku alebo sa vám ho len jednoducho nechce dokola natierať od hlavy po päty opaľovacím krémom, investujte do trička s UV filtrom. Špeciálne oblečenie neprepúšťa slnečné žiarenie, ale napríklad obyčajné bavlnené tričko, ktoré navlhne, prepotí sa alebo si ho dieťa obleje, prepustí slnečné lúče a výsledkom môžu byť spálené chrbáty. A to u detí nechcete.

Nezabudnite:

Deti do 6 mesiacov nepotrebujú slnečné okuliare, ale komplexnú ochranu pred slnkom! Mali by byť iba v tieni, aj v tieni by mali mať na hlave vhodnú pokrývku – tenký ľanový klobúčik, bavlnený čepček… A ideálne je, ak majú aj body s dlhým rukávom a tenké dlhé gaťuše, ktoré chránia ich jemnú kožu pred odrazenými slnečnými lúčmi. Na deti mladšie ako 6 mesiacov neaplikujeme ani opaľovací krém, hoci niektoré druhy sú označené ako 0+.

Deti do 6 mesiacov nepotrebujú slnečné okuliare
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ako si rozmnožiť bylinky
Ako si rozmnožiť bylinky?