prvá návšteva lekára s novorodencom

Prvá návšteva lekára s novorodencom

Čo čakať a čo si priniesť?

U pediatra sa zvyčajne hlásite do 24 hodín po prepustení z pôrodnice – ak je všetko v poriadku, bábätko je donosené a zdravé. Na čo sa pripraviť pri prvej návšteve detského lekára, čo si priniesť a čo nechať doma?

1. Kartička poistenca a doklady

Sestrička sa vás spýta, akú zdravotnú poisťovňu bude mať vaše dieťa. Prvé vyšetrenie zvyčajne prepláca poisťovňa na vašu kartičku poistenca. Pri ďalšej návšteve by ste už mali mať pre dieťa vybavenú kartičku poistenca a ak nie, prineste si aspoň kópiu žiadosti o zdravotné poistenie, ktorú ste vyplnili v poisťovni (alebo online). Nezabudnite tiež prepúšťaciu správu z pôrodnice a všetky zdravotné dokumenty, ktoré vám tam dali (týkajúce sa dieťaťa). Toto všetko odovzdáte sestričke s príchodom do ambulancie.

2. Praktické oblečenie

Dieťa oblečte do pohodlného oblečenia, ktoré mu jednoducho vyzlečiete – ideálne dupačky na cvočkové zapínanie. Do poradne príďte v predstihu, ak je to možné a najmä v zimnom období dieťa predpripravte na vyšetrenie už v čakárni – vyzlečte mu ďalšiu vrstvu oblečenia, dajte dole čiapočku, ponožky… Samozrejme, podľa izbovej teploty. Vyzlečte tiež seba, keďže v ordináciách detských lekárov býva kvôli malým pacientom trošku teplejšie.

3. Dve látkové plienky

Pripravte si dve látkové plienky. Prvú položíte pod dieťatko, keď ho budete ukladať na podložku, kde ho bude lekár/lekárka vyšetrovať. Keďže ho vyzlečie donaha, je to nutné. Druhú zvyčajne použije sestra pri vážení dieťaťa. Nie je to však pravidlom, možno vám bude stačiť aj jedna.

4. Náhradná plienka a vlhčené utierky

Po ruke navrchu kabelky či prebaľovacej tašky majte náhradnú plienku a vlhčené utierky. Je viac ako pravdepodobné, že dieťa bude pokakané alebo pocikané a pred vyšetrením ho budete musieť očistiť a pripraviť si čistú plienku.

5. Poznámky

Ak sa vám doma niečo nezdá, prípadne máte otázky, napíšte si ich vopred na papier alebo do mobilu. V strese či v chvate je možné, že na ne inak zabudnete.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ako správne deťom (aj dospelým) čistiť uši?
Ako správne deťom (aj dospelým) čistiť uši?