príprava caju

Radi pijete čaj?

Takto si ho vychutnáte ešte viac

Vedeli ste o tom, že prvá písomná zmienka o čaji sa objavila už v roku 2737 pred naším letopočtom? Trvalo však viac ako 4000 rokov, kým si Európania mohli vychutnať prvé podávanie tohto blahodárneho nápoja v podniku – v roku 1657 v londýnskej kaviarni Garraway`s. Odvtedy je súčasťou takmer každej domácnosti a aj na Slovensku si našiel tisíce priaznivcov. Patríte k nim aj vy? Pripravili sme pre vás 5 tipov, vďaka ktorým si podávanie čaju vychutnáte ešte viac.

1. Vyskúšajte sypaný čaj

Dnes nie je problém nájsť vrecúškový čaj, ktorý sa kvalitou vyrovná tomu sypanému. V obchodných reťazcoch ho však nehľadajte, skúsiť môžete špecializované predajne či internetové obchody. Dajte si však záležať na tom, aby vrecúško bolo z kvalitného materiálu: papier nie je veľmi vhodný, naopak hodváb je skvelý.

Sypaný čaj však povyšuje prípravu čaju na rituál – od lístkov vás nedelí žiadna hranica, môžete si ich pošúchať v prstoch, ovoňať, ak chcete silnejší čaj, pridať pár lístkov naviac: jednoducho ste pánom svojho osudu. Alebo aspoň osudu vášho čaju. Veľkým plusom sú čajníky so zabudovaným sitkom, ktoré celý proces prípravy výrazne uľahčí.

sypaný čaj


2. Kvalita vody je dôležitá

Šálka čaju obsahuje 99 % vody, aj preto táto najvzácnejšia kvapalina má oveľa väčší vplyv na jeho chuť, ako si môžeme myslieť. Čo by sme mali sledovať? Najdôležitejšia je tvrdosť vody a hladina pH – ak je voda príliš tvrdá, na hladine sa vytvárajú povlaky či škvrny. V prípade, že pH je výrazne vyššie, resp. nižšie ako hodnota 7, čaj nadobúda zemitú alebo kyslú chuť. Ako vyriešiť tento problém? Skvelou voľbou je napríklad filtračná kanvica, existuje však aj systémové riešenie, ktorým je reverzná osmóza.

3. Nepodceňujte ani teplotu vody

Mnoho ľudí si nechá zovrieť vodu v rýchlovarnej kanvici a po jej vypnutí okamžite čaj zaleje. Ak nechcete, aby ste spálili lístočky a čaj tak zhorkol, dajte si záležať na správnej teplote. Zelený čaj je najvhodnejšie zalievať vodou s teplotou 65 – 80 °C, čierny 80 – 100 °C a bylinkový 100 °C. Ako však zistiť správnu teplotu? Dnes už nájdete na trhu aj rýchlovarné kanvice, ktoré vám vodu zohrejú na požadovanú úroveň. Ďalším riešením je nechať vodu zovrieť, vložiť do nej kuchynský teplomer a počkať, kým vychladne. Pomôckou založenou na fyzikálnych výpočtoch môže byť aj nechať vodu zovrieť (napríklad 300 ml), do nádoby doliať 100 ml pohár s vodou izbovej teploty a celková teplota klesne na 80 °C (správny pomer je 3:1).

4. Správna dĺžka lúhovania čaju

Čo sa stane, ak zabudnete na čaj a budete ho lúhovať dlhšie, ako by ste mali? V zásade nič, do čaju sa dostane viac trieslovín, vďaka ktorým bude nápoj horkejší ako zvyčajne. Niekedy to však nie je na škodu, pretože tieto látky blahodárne vplývajú na trávenie. Pri zelených a čiernych čajoch sa však vyplatí dodržiavať čas lúhovania: neprídete tak o všetky liečivé a zdraviu prospešné látky, ktoré obsahuje. Každý čaj má však iný čas, preto si dôkladne prečítajte príbalový leták alebo informácie od výrobcu na internete.

správna dĺžka lúhovania čaju

5. Pred zaliatím čaju zohrejte čajník

Studený čajník môže spôsobiť, že voda na zaliatie vychladne rýchlejšie, a tým sa stratí aj želaná chuť čaju. Ako sa popasovať s týmto problémom? Jednoducho, dajte zovrieť viac vody ako potrebujete, časť z nej nalejete do nádoby a nechajte v nej pár sekúnd pôsobiť. Vodu z čajníka vylejte a potom už klasicky zalejete čaj a necháte ho lúhovať. Na zdravie.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku