Korenie, ktoré pomáha zdraviu

Rasca

Korenie, ktoré pomáha zdraviu

Posypať rožok, pridať do segedínskeho gulášu, ochutiť bryndzovú pomazánku. Rasca je na prvý pohľad nenápadné korenie, ktoré však v kuchyni zohráva pomerne dôležitú úlohu. Jej špecifická chuť však nie je každému sympatická, niektorí sa jej dokonca vyhýbajú. Ak však patríte medzi tých, ktorí na túto koreninu nedajú dopustiť, máme pre vás skvelé správy: rasca pomáha aj vášmu zdraviu a je zdrojom minerálov dôležitých pre správne fungovanie ľudského organizmu.

Čo obsahuje rasca

Jedným z minerálov, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tela, je draslík. Mnohí istotne vedia, že jednou z potravín s najvyšším obsahom draslíka sú banány. Prekvapením však môže byť, že v rasci nájdete ešte viac draslíka ako v banánoch, až 1350 mg v 100 g. Samozrejme, rasce skonzumujeme menšie množstvo ako banánov, ide však o skvelý doplnok stravy.

Zabudnúť nemôžeme ani na vápnik, jeho úroveň v rasci sa pohybuje na podobnej hranici ako v mliečnych výrobkoch. Táto korenina je tiež bohatá na železo, v 100 g rasce sa ukrýva približne 16,2 mg železa, čo je približne denná odporúčaná dávka pre ženy. Rovnako aj horčík je vo veľkom množstve prítomný, v 100 g rasce ho nájdeme 250 mg, čo je podobná hodnota, s akou sa stretávame pri orechoch orechy. Práve tie sú považované za jeden z najlepších zdrojov magnézia.

Rasca na trávenie

Nadúvanie, nafukovanie, bolesti žalúdka, nevoľnosť, zvracanie či zápach úst. To všetko môžu spôsobiť problémy s trávením. Práve o túto oblasť sa v domácej medicíne stará rasca, resp. rascový olej. Obsahuje totiž veľké množstvo antioxidantov a antimikróbne pôsobiacich látok, ktoré pomáhajú zmierniť či úplne odstrániť tieto zdravotné problémy. Rascový olej je dokonca v malých dávkach odporúčané podávať aj deťom v prípade kolík či nevoľnosti.

Rasca proti bolesti hlavy

Nielen konzumácia, ale aj vonkajšie použitie rasce pomáha odstrániť zdravotné problémy. Túto koreninu môžeme použiť napríklad pri zmiernení bolesti hlavy či migrény. Ako na to? Rascu nadrvíme najemno, ideálne v mažiari, zabalíme do utierky či látkového vrecúška, v hrnci si necháme zovrieť vodu, odstavíme a následne do do nej na pár minút ponoríme rascu. Potom si vrecúško či utierku priložíme na postihnuté miesto.

Rasca proti bolesti hlavy

Rasca na chudnutie

Samozrejme, iba piť rascový olej nestačí, je potrebné upraviť tiež jedálniček a mať dostatok fyzických aktivít, aby sa vaša telesná váha znížila. V rámci štúdie však výskumníci prišli na to, že ak ženy, ktoré bojujú s nadváhou, denne vypijú trochu rascového oleja, má to pre ich chudnutie priaznivý efekt. Rascový olej totiž pomáha znižovať body mass index (BMI), teda index telesnej hmotnosti.

Rasca zmierňujúca zápaly

Zrniečka rasce v sebe obsahujú prospešné éterické oleje, aby sa uvoľnili, je potrebné z rasce vyrobiť olej, alebo ju minimálne rozdrviť. Takto upravená rasca, najmä spomínané éterické oleje, dokážu zmierniť rôzne menej vážne zápaly v tele. Okrem toho tiež pozitívne vplýva na hrubé črevo a dokáže pomôcť k jeho lepšiemu fungovaniu. I to je dôvod, prečo si rasca či rascový olej nájde miesto v každej domácnosti.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku