ak máte chuť na domácu marlenku

Recept: Domáca marlenka

Tradičný arménsky recept to nebude, no ak máte chuť na domácu marlenku, ktorá chutí presne tak isto ako tá, ktorú si objednáte v kaviarni alebo kúpite v supermarkete, poďte na to. Recept je trošku náročnejší na prípravu, no snažte sa ho postup dodržať čo najpresnejšie. Najmä pláty cesta musia byť skutočne tenké, aby zákusok vyzeral a chutil presne tak, ako má.

Potrebujeme

Cesto: 
300 gramov práškového cukru
400 gramov hladkej múky
250 gramov masla
1 PL sóda bikarbóna (prípadne bezfosfátový kypriaci prášok)
3 vajcia
3 PL medu (ideálne agátový, ale môže byť pokoje aj zmesový kvetový, tepelnou úpravou sa totiž väčšina zdravých a prospešných látok aj tak zničí)
mlieko podľa potreby (ideálne plnotučné)

Náplň: 
375 gramov masla
600 gramov salka, môžete dať aj viac, prípadne použiť salko s karamelovou príchuťou

Posýpka:
dve hrste nasekaných vlašských orechov
pikao alebo jeho svetlá, vanilková verzia

Postup: 

Nad parou rozpustíme maslo, pridáme med, vajcia, cukor, sódu bikarbónu a múku. Premiešame. Ak sa nám zdá cesto husté, až také, že sa z neho tvoria hrudy, pridáme mlieko a vymiešame dohladka. Cesto musí byť elastické a roztierateľné, nesmie však tiecť.

Cesto rozdelíme na tri rovnaké časti. Jednu časť rozotrieme v tenkej vrstve na papier na pečenie. Ideálne je piecť ho na spodnej strane plechu.

V rúre rozohriatej na 175 stupňov pečieme 12 minút. Po vychladnutí stiahneme papier na pečenie a okraje orežeme (tie okraje potom nadrobíme v miske a zmiešame s orechmi posekanými na malé kúsky a dáme na vrch hotového koláča). Postup opakujeme s ostatnými cestami. 

V rúre rozohriatej na 175 stupňov pečieme 12 minút.

Príprava plnky: V miske vyšľaháme maslo so salkom, rozdelíme na tri rovnaké časti, ktorými potrieme jednotlivé pláty. Necháme si trochu plnky na to, aby sme mohli natrieť aj boky torty či zákusku.

Posýpka: Vlašské orechy nasekáme a zmiešame ich s nadrobenými zvyškami okrajov medových plátov. Posypeme hotovú marlenku, ozdobíme pikaom a odložíme ju na noc do chladničky. Marlenka najlepšie chutí po 24 alebo aj 48 hodinách, ktoré strávila v chladničke. Aspoň 20 minút pred servírovaním ju však prineste do izbovej teploty.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Pripravte sa na zimu
Pripravte sa na zimu