Domáca vegeta bez sušenia

RECEPT: Domáca vegeta bez sušenia

Láka vás príprava domácej vegety, no nechce sa vám stráviť pol dňa pri otvorenej rúre v takýchto horúčavách? Pripravte si domácu vegetu bez sušenia! Je to ešte jednoduchšie a časovo nenáročné. Dokonca vám takto pripravená vydrží až do ďalšej sezóny. Tak poďme na to.

Na domácu vegetu potrebujete:

1 kg mrkva

1/2 kg petržlen

1/2 kg zeler

1/2 kg paštrnák

2 veľké cibule

1 veľký pór

ligurček (sušený)

granulovaný cesnak

petržlenová vňať podľa chuti

Postup:

1. Zeleninu umyjeme, očistíme a necháme mierne preschnúť na vzduchu. Následne namelieme na mäsovom mlynci a rukami mierne postláčame, aby sme odstránili prebytočnú tekutinu. Čím čerstvejšiu zeleninu máte, tým bude zmes šťavnatejšia, preto odporúčame siahať po starších plodinách, pokojne mierne vysušených. Určite si však vyberte kúsky bez náznakov hniloby či plesne, tie by vám totiž mohli kontaminovať celú dávku vegety.

2. Zeleninovú zmes rukami premiešajte a nanovo odvážte (keďže ste vylievali tekutinu, nemôžete sa riadiť pôvodnými mierkami). Na 1 kilogram zeleninovej zmesi následne pridajte 150 gramov kuchynskej soli. Premiešajte, prikryte a nechajte oddychovať do druhého dňa.

3. Na druhý deň zmes natlačte do trojdecových pohárikov tak, aby ste vytlačili všetok vzduch. Pevne zatvorte viečkom a odložte na tmavé miesto, ideálne do špajze. Po týždni môžete otvoriť prvý pohárik a ochutnať. Zmes bude vďaka soli presušená, zakonzervovaná a bez problémov ju môžete konzumovať aj budúci rok. Dajte si však pozor, aby viečka na pohárikoch dôkladne tesnili, aby sa dnu nedostali žiadne nečistoty ani neželaní návštevníci.

Ako domácu vegetu používať?

Myslite na to, že vegeta už obsahuje soľ, preto s ňou narábajte opatrne. Pridajte ju do polievky, do vývaru, k mäsu či na ryžu. Výborne chutí aj na čerstvom chlebíku s maslom alebo syrom. Pre vysoký obsah soli ju neodporúčame deťom do 1 roka vôbec a deťom mladším ako 3 roky podľa odporúčaní pediatra.

Ako domácu vegetu používať
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Majú spaľovače tukov zmysel
Majú spaľovače tukov zmysel?