Dusené morčacie stehno na paprike s haluškami

RECEPT: Dusené morčacie stehno na paprike s haluškami

Morčacie stehno nepatrí k najobľúbenejším druhom mäsa. Prečo je to tak? Pri nevhodnej príprave je tuhé, ťažko sa vykosťuje a keďže je morka hrabavé zviera a má silné nohy, je aj plné šliach, ktoré treba pred prípravou vyrezať. Ale! Stojí to za to. Je plné živín, bohaté na obsah železa a práve preto je mimoriadne vhodné aj pre deti, mladistvých, seniorov, športovcov či dojčiace ženy. Ako ho správne pripraviť, aby bolo šťavnaté a mäkučké?

Na dusené morčacie stehno na paprike potrebujete:

morčacie stehno

1 veľkú mäsitú červenú papriku

1 lúpané paradajky v konzerve

1 cibuľu

3 strúčiky cesnaku

2 lyžice hladkej múky

1 lyžicu mletej červenej papriky

soľ

korenie

bobkový list

šľahačkovú smotanu na zjemnenie

Ako pripraviť dusené morčacie stehno na paprike:

1. Morčacie stehno dôkladne umyjeme a vykostíme. Kosti a zvyšky mäsa na nich a kože môžeme použiť na vývar. Dôkladne vyrežeme aj všetky tuhé šľachy, ktoré pripomínajú kosti.

2. Mäso nakrájame na menšie časti, osolíme, okoreníme a zasypeme múkou, necháme pár minút odležať. Medzitým si nakrájame zeleninu.

3. Cibuľu nakrájame na malé kocky, papriky zbavíme jadrovníka a tiež nakrájame na kocky. Z konzervovaných rajčín zlejeme 3/4 tekutiny (použijeme napr. ako základ na omáčku na cestoviny).

4. Mäso sprudka opečieme z každej strany v kastróli s hrubým dnom na dostatočnom množstve oleja. Keď sa zatiahne, vyberieme ho a odložíme bokom. Na výpeku opečieme do zlatista cibuľku, pridáme papriku nakrájanú na kocky, rajčiaky, mletú rascu, mletú papriku a po chvíľke podlejeme vývarom/vodou. Dávame pozor, aby sa nám koreniny nepripálili, pretože by mohol zhorknúť celý pokrm.

5. Omáčku dusíme asi 3 minúty, následne vrátime mäso do hrnca, pridáme bobkový list, premiešame a dusíme približne hodinu do úplného zmäknutia mäsa (môže sa až rozpadať). Dusíme prikryté, na slabom plameni a pravidelne premiešavame.

6. Na záver primiešame šľahačkovú smotanu, prevaríme krátko a podávame s haluškami (hladká múka & voda & soľ).

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
ako vyzerať dobre v plavkách
Last minute rady, ako vyzerať dobre v plavkách