Najlepšia domáca pizza

RECEPT: Najlepšia domáca pizza, akú ste kedy jedli

Objednať si pizzu je v dnešnej dobe extrémne jednoduché, už nepotrebujete ani len zdvihnúť telefón. Ak si však chcete dopriať niečo špeciálne alebo vám naozaj záleží na tom, čo jete, skúste si pizzu urobiť sami doma. Nie je to vôbec zložité. Môžete zapojiť aj deti a o zábavné popoludnie máte postarané.

Potrebujete:

1 kg hladkej múky (klasická pšeničná biela funguje najlepšie, existuje aj špeciálna pizzová múka, no tá sa dá ťažšie zohnať a je aj drahšia)

100 ml kvalitného panenského olivového oleja

1/2 litra vlažnej vody, o trošku teplejšej ako teplota tela

1 kocka čerstvého droždia

čajová lyžička soli

kávová lyžička cukru

Postup:

Do teplej vody pridajte cukor a dôkladne rozmiešajte, kým sa úplne nerozpustí. Vhoďte rozdrobené droždie, ktoré ste krátko hnietili medzi prstami (preberiete kvasinky k životu). Nechajte 15 minút postáť. Do veľkej misy nasypte múku, soľ, prilejte aktívny kvások a olej a rukami vypracujte cesto, ktoré sa postupne začne samo odlepovať od nádoby – vyhraďte si dostatok času. Dôkladné hnietenie cesta je zásadné. Prikryté ho odložte vykysnúť na 2 hodiny na teplé miesto – ak pečiete v zime, nechajte ho v otvorenej rúre zapnutej na 30 stupňov.

Máte k dispozícii domáce rajčiny? Pripravte si vlastnú omáčku.

5 domácich rajčín

2 strúčiky cesnaku

olivový olej

soľ

štipka cukru

sušené oregano

Na olivovom oleji opražte roztlačený cesnak a pridajte nakrájané olúpané rajčiny. Povarte, kým sa vyparí prebytočná voda, na koniec pridajte soľ, cukor a oregano. Oregano pridajte až na úplnom konci, aby sa nespálilo. Stiahnite z plameňa a zmesou potrite pizzu.

Na pizzu poukladajte to, čo máte radi – nakrájanú mozzarelu, šunku či kukuricu. Rúru pred pečením nechajte aspoň 15 minút vyhrievať aj s plechom. Pomocou papiera na pečenie následne vložte pizzu na rozpálený plech a pečte pár minút – každá rúra pečie inak, preto pizzu sledujte – okraje začnú tmavnúť, mierne bublinkovať a stred bude krehký, šťavnatý, no upečený.

Na pizzu poukladajte to, čo máte radi
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Recept: Skvelý langoš ako od babičky