Plnená paprika pre klasikov

RECEPT: Plnená paprika pre klasikov aj vegetariánov

Začali sa vám zbiehať slinky? Tak si poďte s nami túto skvelú pochúťku pripraviť. V lete chutí obzvlášť lahodne, pretože základné dôležité suroviny ako paradajky a papriky vieme zohnať čerstvé, voňavé a doslova nabité slnkom.

Ingrediencie na prípravu omáčky:

2 varešky masti (pre vegetariánov odporúčame kvalitný rastlinný olej)

1 ks cibuľa

2 ks bobkový list

½ škorica (celá)

2 klinčeky

1 – 2 lyžice cukru (podľa chuti)

500 g pararajkový pretlak – silný koncentrát

600 ml vývar (mäsový, pre vegetariánov odporúčame zeleninový)

soľ,

čierne a nové korenie

Na tradičnú plnenú papriku potrebujeme:

8 ks papriky

400 g mletého bravčového mäsa

150 g guľatozrnnej ryže

1 vajce

soľ, mleté čierne korenie

1 malú cibuľu

TEMPOtip: Tí ktorí obľubujú pikantné, môžu siahnuť aj po ostrejších odrodách paprík – obzvlášť odporúčame ich kombináciu s klasickými jemnými odrodami.

Na tradičnú plnenú papriku potrebujeme

Verzia pre vegetariánov:

Postačí ak mleté mäso nahradia sójovým granulátom, ktorý nechajú chvíľku postáť v zeleninovom vývare so sójovou omáčkou. Potom už len na miesto masti zvolia rastlinný olej a smelo si na fantastickej, bezmäsitej, plnenej paprike môžu pochutnať aj oni!

Príprava:

Ako prvé si očistíme papriky. Odrežeme im stopky a vyberieme z nich jadrá aj zrniečka. Následne si pripravíme mäsovú zmes na ich naplnenie. Ryžu uvaríme v posolenej vode do mäkka a necháme vychladnúť. Vychladnutú ryžu zmiešame s mletým mäsom a najemno nasekanou cibuľou. Do zmesi pridáme vajíčko, posolíme okoreníme a môžeme začať plniť papriky. Zo zmesi, ktorá nám ostane, narobíme guľky s priemerom 5 –10 cm.

V hrnci rozpražíme na masti na hrubo nakrájanú cibuľu, odrezky z papriky a cukor. Keď bude zmes rozvoniavať pridáme koreniny, pretlak a dolejeme vývarom. Necháme prevrieť a následne do zmesi vložíme naplnené papriky. Zhruba po 10 minútach pridáme aj guľky. Varíme na mierom ohni približne 1 hodinu. Potom papriky a guľky vytiahneme, uložíme odpočívať do vedľajšieho hrnca. Omáčku, ktorá nám po vybratí paprík a guliek ostala, precedíme. Hladkú, precedenú omáčku ešte chvíľku povaríme a dochutíme cukrom a soľou. V prípade, že by sa vám nezdala dostatočne hustá môžete ju ešte chvíľku redukovať.

Mäsové guľky a plnené papriky servírujeme preliate horúcou omáčkou s prílohou. Ideálnou voľbou k plnenej paprike sú varené zemiaky, knedľa, ale aj čerstvý chlieb.

plnené papriky servírujeme preliate horúcou omáčkou
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
recept na olivove pesto
Recept: Olivové pesto so sušenými paradajkami