Pravá neapolská pizza sa dá pripraviť aj doma

Recept: Pravá neapolská pizza sa dá pripraviť aj doma

Vyššie nadýchané okraje s chrumkavým povrchom, tenké cesto uprostred a minimalizmus. Aj to je neapolská pizza. Samotní Neapolčania tvrdia, že pravé neapolské pizze sú len dve: Marinara a Margherita. Aký je medzi nimi rozdiel? Pizza Margherita má tradične paradajkový základ, na ktorom je nakrájaná mozzarella, čerstvá bazalka a trocha panenského olivového oleja. Naopak, pizza Marinara je ešte jednoduchšia: veľa paradajkového základu, cesnak, oregano a extra panenský olivový olej. Keďže našu pizzu nebudete piecť (zrejme) v Neapole, striktnosť pri voľbe oblohy nebudeme vyžadovať. Ak však chcete skutočne kvalitné cesto, pripravte sa na to, že vám dá zabrať.

Čo potrebujeme na neapolskú pizzu

Na cesto (na 2 bochníky):

  • 500 g hladkej múky (ideálne talianskej na pizzu, s obsahom lepku W 220 – 380)
  • 250 g vlažnej vody
  • 1,25 g čerstvého droždia
  • 3 g extra panenského olivového oleja
  • 12 g slnečnicového oleja
  • 10 g soli

Na oblohu:

  • 425 ml konzervovaných rajčín
  • 1 PL cukru
  • šunka
  • mozzarella (ideálne bez nálevu s obsahom tuku aspoň 44 %)
  • oregano

Ako pripraviť neapolskú pizzu

1. V šálke si vo vlažnej vode rozpustíme droždie s 1 ČL hladkej múky, prikryjeme utierkou a necháme 12 minút kvasiť na teplejšom mieste.

2. Vo veľkej mise si zmiešame 500 g múky, 250 g vody a vykysnuté droždie. Práve tu sa začína celý proces: celková dĺžka hnietenia cesta na pizzu bude 30 minút. Môžete to urobiť ručne alebo v hnietači pri pomalej rýchlosti. Pri tomto procese sa odporúča teplota 26 °C.

3. Po prvých 10 minútach hnietenia cesta pridáme 10 g soli a pokračujeme v ďalšom miesení.

4. Keď cesto na pizzu hnietime dokopy asi 25 minút, pridáme slnečnicový i olivový olej a miesime ešte ďalších 5 minút.

5. Následne si cesto rozdelíme na dva bochníky, ktoré uzatvoríme tak, ako keby sme pripravovali parené buchty – nechceme, aby na nich boli trhliny.

6. Takto pripravené bochníiy posypeme trochou múky, prikryjeme vlhkou utierkou a dáme kysnúť na 6 hodín na teplejšie miesto.

7. Vyhrejeme si rúru na maximum, zväčša pôjde o 250 °C, ideálne aj s pizza kameňom a pokojne ju necháme naprázdno bežať aj hodinu, aby sa dôkladne vyhriala.

8. Počas kysnutia si pripravíme paradajkový základ: konzerovavané rajčiny zmiešame s 1 PL lyžicou cukru, rozmixujeme a varíme dovtedy, kým nemajú hustejšiu konzistenciu.

9. Na doske posypanej detskou krupicou si z bochníka vypracujeme tenučké cesto s vyššími okrajmi. Do okrajov môžeme zabaliť aj pásiky mozzarelly, ktoré pizzi dodajú jedinečnú chuť.

10. Pizzu natrieme paradajkovým základom, na jeden bochník pripadá približne 1 naberačka rajčinovej zmesi, na tú poukladáme šunku, syr a dáme piecť do rúry.

11. Tesne predtým, ako pizzu vyberieme, ju posypeme sušeným drveným oregánom.

12. Pizzu vytiahneme, nakrájame a necháme pár minút vychladnúť. Dobrú chuť.

Tempo tip: Pravá neapolská pizza sa zväčša pečie v peci na bukovom dreve. Optimálna teplota sa tu pohybuje v rozmedzí od 350 do 450 °C, takú však doma v rúre len sotva dosiahneme. Môžeme si však s tým poradiť, namiesto troch minút necháme pizzu v rúre aj 10 minút pri 250 °C. Ďalším skvelým pomocníkom je kameň na pečenie pizze či chleba, vďaka ktorému bude cesto krásne chrumkavé. Ide o investíciu, ktorá sa pohybuje okolo 30 € a v prípade, že chcete pizzu piecť častejšie, mali by ste o nej porozmýšľať. Ak vás zaujíma, ako nájsť ten správny kúsok, prečítajte si viac o tom, ako vybrať kameň na pizzu či chlieb.

1 1 vote
Hodnotenie článku