Pravé anglické hovädzie Wellington

Recept: Pravé anglické hovädzie Wellington

Beef Wellington, alebo po slovensky aj hovädzie Wellington, patrí medzi tie pokrmy anglickej kuchyne, ktoré si získali priazeň po celej Európe. Treba priznať, že jedlu z týchto končín sa to nedarí práve najčastejšie. I to svedčí o tom, že hovädzie Wellington hrá prvú ligu medzi pokrmami zo sviečkovice. Vyskúšajte náš recept a pripravte si túto sýtu a chutnú lahôdku.

Čo potrebujeme na hovädzie Wellington

  • 1 kg sviečkovice
  • 400 g lístkového cesta
  • 1 mladá cibuľka
  • 1 vajce
  • 2 PL masla
  • 1 PL oleja
  • 250 g šampiňónov
  • 150 g paštéty, ideálne pečeňovej
  • soľ
  • čierne mleté korenie

Ako pripraviť hovädzie Wellington

1. Mäso si umyjeme, očistíme a obviažeme pevným povrázkom tak, aby držalo svoj tvar. Dôkladne ho zo všetkých strán osolíme a okoreníme, na väčšej panvici si rozpálime olej a na prudkom plameni sviečkovicu zo všetkých strán opražíme, aby sa uzatvorila a v rúre nepúšťala šťavu.

2. Rúru si vyhrejeme na 220 °C, sviečkovicu dáme do vymasteného pekáča a pečieme ho tak dlho, ako chceme, aby bolo pripravené. Ak ho tam necháme približne 25 minút, vnútri bude ešte krvavé, ak 30 minút, bude medium a ak 40 minút, bude well done. Keď ubehne nami vybraný čas, sviečkovicu vytiahneme a necháme vychladnúť.

3. Cibuľku si nasekáme nadrobno, šampiňóny nakrájame na väčšie kúsky. Na panvici si rozpálime maslo, na ktorom asi 5 minút za stáleho miešania pražíme šampiňóny i cibuľu, kým nie sú mäkké. Potom zvýšime plameň a poriadne ich orestujeme, preložíme do misy a necháme vychladnúť. Snažíme sa o to, aby po odstavení nebola v panvici žiadna voda.

4. K šampiňónovo-cibuľkovej zmesi pridáme paštétu, soľ, korenie a dôkladne premiešame.

5. Lístkové cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na väčší obdĺžnik – taký veľký, aby sme doň mohli zabaliť sviečkovicu. Doprostred lístkového cesta natrieme paštétovú zmes, snažíme sa, aby bola približne 10 cm od okrajov. Následne doprostred cesta položíme mäso, ktoré sme zbavili šnúrky. Na sviečkovicu natrieme zvyšnú paštétovú zmes. Rozšľaháme si vajce, ktorým natrieme okraje cesta a mäso zabalíme. Začneme kratšími stranami, na ktoré preložíme dlhšie. Balíček otočíme spojmi smerom dole a vrch natrieme zvyšným vajcom.

6. Zabalené mäso opäť dáme na pekáč a v rúre vyhriatej na 220 °C pečieme asi 40 minút. Počas pečenia sledujeme cesto – snažíme sa, aby bolo zlatisté a chrumkavé.

7. Keď je cesto zlatisté a chrumkavé, vytiahneme pekáč z rúry, necháme odstáť aspoň 10 minút a nakrájame na plátky hrubé asi 2 cm. Dobrú chuť.

Tempo tip: Ako príloha k hovädziemu Wellington sa výborne hodia malé zemiačiky orestované na masle, pokojne i s nasekanou petržlenovou vňaťou. Pokrm je dosť sýty, preto môžete menšie množstvo zemiačikov doplniť aj dusenou zeleninou, ktorá pokrm príjemne odľahčí.

Viac článkov
10 tipov na rýchlu večeru
10 tipov na rýchlu večeru zo starého chleba alebo pečiva