Špaldovo-jogurtový chlieb bez vajec a bez kysnutia

RECEPT: Špaldovo-jogurtový chlieb bez vajec a bez kysnutia

Zabudli ste kúpiť chlieb, čakáte návštevu a nestíhate vybehnúť do obchodu, lebo potrebujete ešte upratať? Alebo chcete jednoducho vyskúšať niečo nové? Upečte si tento chlebík – jednoduchý, špaldový, zdravý a rýchly.

Jemne oriešková chuť špaldy dodá tomuto chlebíku zaujímavú chuť. Vďaka jogurtu bude cesto mäkučké, no trochu hutnejšie, než je chlebíkov bežné. Probiotické baktérie v jogurte však spôsobia, že sa krásne nafúkne, podobne, ako keby ste piekli s kváskom alebo droždím.

Potrebujete:

400 gramov polohrubej špaldovej múky

500 gramov bieleho jogurtu, hustého, ideálne grécky typ

2 čajové lyžičky soli

1 čajová lyžička bieleho kryštálového cukru

1 čajová lyžička sódy bikarbóny

1 lyžica ľanových alebo sezamových semienok

Postup:

1. Dôkladne premiešajte múku, cukor, soľ a sódu bikarbónu vo veľkej mise.

2. Pomaly primiešavajte jogurt pomocou vidličky. Cesto však zbytočne nemieste a už vôbec doň nezasahujte prstami. Snažte sa všetok obsah dôkladne rozmiešať s čo najmenej zásahmi len vidličkou.

3. Hlbší pekáč alebo misu z jenského skla vysteľte papierom na pečenie. Tento krok nevynechávajte, chlebík by sa vám beznádejne prilepil!

4. Lepkavé cesto prelejte do pekáča, vrch posypte semienkami, ktoré môžete do chlebíka trošku zatlačiť a poprášte ho ešte múkou.

5. Dajte piecť do rúry vyhriatej na 190 stupňov. Pečte približne 60 minút. Chlebík priebežne kontrolujte.

TEMPOtip: Semienka môžete pridať aj do cesta. Odporúčame však vopred ich namočiť. Ľanové môžete pre lepšiu stráviteľnosť pomlieť.

Chlebík po upečení vyklopte z formy a nechajte ho vychladnúť na mriežke. Tak zabezpečíte, že kôrka zostane chrumkavá a chlebík sa vám „nespotí“.

Dobrá rada: Chlieb či akýkoľvek iný koláč je ideálne krájať až po úplnom vychladnutí (ak v recepte nie je uvedené inak). Len vďaka tomu bude stred „hotový“ a tiež sa dôkladne rozvinú chuťové vlastnosti.

V ľanovom vrecku a v chlebovke vám špaldovo-jogurtový chlebík vydrží maximálne 3 dni. Neodporúčame dlhšie skladovanie, chlebík má tendencie začať plesnieť.

chlebík má tendencie začať plesnieť
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
recept na buchty s lekvárom
Recept na lekvárové buchty