Sýte chilli con carne

RECEPT: Sýte chilli con carne

Čili s mäsom je parádna a sýta mexická pochúťka. Zároveň je to aj národné jedlo Texasu. Tento výdatný pokrm s jednoduchou prípravou a množstvom variácii vás dozaista bude baviť. Pretože – zahreje, zasýti a navyše chilli con carne poľahky pripravíte v jednom hrnci. Bezproblémovo navaríte porciu pre dvoch, ale aj desiatich jedákov a môžete si ho pripraviť na 1000 spôsobov. Navyše chutí dobre s akoukoľvek prílohou. Najčastejšie sa pripravuje z hovädzieho alebo jahňacieho mäsa.

Máme pre vás jeden fantastický a ultra jednoduchý recept cca pre 4 osoby.

Potrebujete:

500 g mletého mäsa

2 PL olej

1 veľkú cibuľu

2 sušené čili papričky

2 lyžičky rímskej rasce

500g paradajok (môžu byť zavárané vo vlastnej šťave)

250 g fazule (môžu byť zavárané vo vlastnej šťave)

1-2 kocky kvalitnej horkej čokolády

soľ

Prílohy:

Ryža, tortilla placky, chlieb, maces…

Postup:

1. Cibuľu nakrájame na jemno a restujeme ju na rozpálenom oleji. Následne pridáme rozdrvenú rímsku rascu a premiešame. Keď zmes začne vyvoniavať pridáme mleté mäso. Poriadne ho orestujeme. Je veľmi dôležité mäso rýchlo restovať na rozpálenej zmesi, aby sa nám zatvorilo a ostalo šťavnaté. Zmes premiešavame, až kým nám všetko mäso riadne nezhnedne.

2. Následne pridáme paradajkovú zmes. Všetko poriadne premiešame, posolíme a prikryjeme pokrievkou. Ak sme zvolili čerstvé rajčiny počkáme kým pustia šťavu a následne do zmesi pridáme fazule. Ak máme zavárané rajčiny, môžeme ich dať s fazuľami naraz. (Ak ste sa rozhodli aj pre domáce fazule, stačí si ich pripraviť a uvariť klasiky predom v slanej vode. Takto pripravené fazule si môžete aj uložiť pre budúcnosť do mrazničky).

3. Celú zmes poriadne premiešame a dochutíme s čili. Na začiatok s ním radšej opatrnejšie, dokoreniť je možné vždy. Hmotu za občasného miešania varíme pod pokrievkou približne jeden a pol hodiny. Ak by sa vám zmes zdala suchá, môžete ju jemne podliať vodou.

Niekedy, najmä v zime, keď sa nedajú zohnať sezónne paradajky, sa môže stať, že natrafíte na suchšiu odrodu bez chuti. Vtedy si dopomôžete na podlievanie aj paradajkovou šťavou alebo vodou zmiešanou s paradajkovým pretlakom.

4. Ku koncu varenia by ste mali mať hustú a voňavú, tmavohnedú, kašovitú zmes. Ako poslednú ingredienciu pridávame horkú čokoládu. Kocku, prípadne dve, zamiešame do horúcej zmesi a necháme pár minút prebublať.

5. Následne chilli odstavíme z platne a necháme oddýchnuť.

Tento základný recept je možné obohatiť o rôzne ďalšie ingrediencie, tie vám zvýšia aj objem pripravovaného pokrmu, a aj posunú chuť iným smerom. Obľúbená je sladká kukurica (stačí pridať konzervu sladkej zaváranej kukurice pred koncom varenia). Rovnako aj kapia, tú je ideálne restovať už na začiatku s cibuľkou. Môžete pridávať aj dochucovadlá ako napríklad, cesnak, koriander, rôzne druhy chilli papričiek, bobkový list a podobne. Niekedy je však menej viac, záleží len na vašich chuťových pohárikoch.

Tí, čo mäso moc nemusia si môžu pochutiť na chilli sin carne. Príprava je podobne jednoduchá a o dosť kratšia. Pretože ak si mäso vymeníte za tofu, čas prípravy skrátite tak na pol hodinky. Ak by ste siahli po sójovom mäse, tak budete mať do hodinky hotovo.

fantastický a ultra jednoduchý recept

A ak by ste chilli náhodou nezjedli hneď, na druhý deň bude ešte lepšie a dokonca aj na tretí – len tak dlho vám pravdepodobne nevydrží.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku