Tradičné šúľance od babičky

RECEPT: Tradičné šúľance od babičky

Kuchyňa našich prababičiek bola síce jednoduchá, keďže nemali veľké možnosti použiť rôzne suroviny, no bola nápaditá a mimoriadne chutná. Pripravte si tradičné šúľance, ktoré sa hodia ako sladká večera alebo hlavné jedlo po výdatnejšej polievke.

Potrebujete:

500 gramov zemiakov

hrubú múku

vajce

maslo

posýpku: mak/ mleté orechy/ tvaroh

podľa chuti práškový cukor

Postup:

1. Zemiaky uvaríme v celku a v šupke. Necháme vychladnúť.

2. Ošúpeme ich a nastrúhame najemno.

3. Pridáme múku a vypracujeme cesto. Cesto spracovávame rukou tak, aby sa spojilo v jednoliatu zmes. Musí byť mäkké, nesnažte sa preto zbytočne pridávať múku, radšej dlhšie spracovávajte rukou, aby sa spojilo.

4. Z cesta formujeme úzke dlhé tvary, ktoré nakrájame na malé kocky. Z nich rukou „vyšúľame“ šúľance. Cesto môžete aj odtrhávať od celku a šúľať, no tak nebudete mať istotu, že jednotlivé šúľance budú mať približne rovnakú veľkosť.

5. Pripravené šúľance necháme mierne preschnúť na doske a následne ich vložíme do vriacej vody. Uvaríme. Keď plávajú na vrchu, sú hotové.

6. Ešte horúce šúľance polejeme roztopeným maslom a posýpkou podľa chuti.

TEMPOtip: Základom sú vhodné zemiaky

Na prípravu šúľancov sa nehodia rovnaké zemiaky ako na šalát – ak chcete pripraviť zemiakové cesto na šúľance či iné tradičné dobroty, vhodné sú zemiaky varného typu D. Tie sa veľmi dobre rozvaria, zostanú vo vnútry mäkké a sú dostatočne múčne, aby sa z nich dalo vypracovať cesto.

Kde skladovať zemiaky?

Hoci sa zemiaky dajú kúpiť celoročne, oplatí sa mať doma zásobu, napríklad aj pre prípad, že vás prepadne chuť na šúľance. Ako ich skladovať? Zemiaky ukladajte do pivnice v plastových prepravkách alebo drevených debničkách. Ak máte možnosť uložiť ich voľne na tzv. drevený rošt, je to mimoriadne vhodné. Zemiaky totiž potrebujú dýchať. V žiadnom prípade sa neodporúča skladovanie vo vreciach. Dôležité je zamedziť prirodzenému svetlu, aby sa k zemiakom dostalo. Hľuzy by pod jeho vplyvom mohli zozelenieť, čím by sa stali zdraviu škodlivými. Zelené, nahnité alebo inak poškodené plody okamžite odstráňte, nie sú vhodné na ďalšie skladovanie ani na spracovanie a konzumáciu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku