Rozmarín a jeho pozitívne účinky

Rozmarín a jeho pozitívne účinky

Pomaly prichádza jar a s ňou spojené vysádzanie byliniek. Nezabudnite si tento rok pridať k mäte a bazalke aj rozmarín, ktorý má veľké využitie v kuchyni a zároveň pozitívne pôsobí na zdravie a celkovú kondíciu ľudského organizmu. Prinášame vám zoznam jeho najsilnejších účinkov:

Diuretické vlastnosti

Rozmarín priaznivo pôsobí na obličky, zabraňuje vzniku obličkových kameňov, pomáha pri dne a zmierňuje príznaky reumatizmu.

Použitie: nechajte vylúhovať niekoľko gramov sušeného rozmarínu vo vriacej vode približne desať minút. Môžete piť 2 až 3 šálky tohto bylinkového čaju denne.

Trávenie

Jednou z najzdravších predností rozmarínu je uľahčenie trávenia. Táto rastlina je vhodná najmä vtedy, ak trpíte nadúvaním, kŕčmi žalúdka alebo zápchou.

Požitie: Pridajte rozmarín do jedla. Či už čerstvý alebo sušený, najviac sa hodí k mäsovým pokrmom, do omáčok alebo marinády.

Pamäť a koncentrácia

Rozmarín pozitívne pôsobí aj na koncentráciu a pamäť, čo bolo známe už v starovekom Grécku. Intelektuáli tej doby neváhali nosiť na hlavách korunu rozmarínu v momentoch, keď museli premýšľať o veľmi dôležitej téme…

Použitie: účinnejším spôsobom ako nosenie rozmarínu na hlave je pridanie niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja z rozmarínu do difuzéra.

 Pamäť a koncentrácia s rozmarínom

Zmierňovanie bolesti

V prípade, že trpíte častými bolesťami hlavy, až migrénou, skúste inhaláciu rozmarínu na upokojenie bolesti. Začnite pridaním trochou rozmarínu do vriacej vody, prehoďte si cez hlavu uterák a skúste inhalovať voňavú vodnú paru. Zhlboka dýchajte, až kým sa vám neuľaví od bolesti.

Použitie: Existuje viacero spôsobov. Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom ako si dopriať expresnú úľavu je horúci kúpeľ, do ktorého boli pridané rozmarínové listy.

Boj so stresom a nespavosťou.

Stres, úzkosť, nespavosť… Upokojujúce účinky rozmarínu nám pomôžu v boji proti týmto rôznym neduhom.

Použitie: opäť je možné použiť túto bylinku mnohými rôznymi spôsobmi: čaj, v difuzéri, v kúpeľni…

Dezinfekčný účinok na pokožku

Rozmarín má výborné antimikrobiálne vlastnosti, a preto sa používa na dezinfekciu rán a popálenín. Tiež sa často používa proti svrabu alebo proti parazitným infekciám kože.

Použitie: Na liečbu kožného problému povarte niekoľko gramov rozmarínu vo vode asi 10 minút. Nechajte vychladnúť a aplikujte tento odvar na napadnutú plochu.

Podpora rastu vlasov

Rozmarín spomaľuje vypadávanie vlasov a stimuluje opätovný rast vlasov, čo možno pripísať k jeho posilňovacím účinkom na pokožku hlavy. Na trhu môžete nájsť viacero druhov rozmarínových vlasových vôd alebo si môžete pripraviť prípravok doma prostredníctvom rozmarínového esenciálneho oleja. Avšak nezabudnite, že esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a ich aplikácia sa neodporúča u detí, tehotných a dojčiacich žien.

4 2 hlasov
Hodnotenie článku