Rozmnožte si muškáty

Rozmnožte si muškáty

Ako na to?

Každý rok kupujete nové muškáty? Alebo zazimujete tie staré, no chceli by ste rozšíriť armádu balkónových kvetov? Nemusíte kupovať nové rastliny, pokojne si rozmnožte svoje staré alebo si vypýtajte odrezok od susedy. Čo robiť, aby sa vám ujal a ako ho správne odobrať, aby ste rastline neublížili?

Muškáty sú takmer nesmrteľné rastliny. Zvládnu aj veterné počasie, dariť sa im bude aj na rozpálenom balkóne a ak ich aj sem-tam zabudnete zaliať, vďaka pevným listom, ktoré si udržia v sebe vlahu po dlhý čas (narozdiel od krehkých petúnok), dokážu bez problémov vydržať aj vašu víkendovú dovolenku bez špeciálnej starostlivosti. Ak máte doma krásne muškáty, ktoré by ste chceli rozmnožiť, prípadne ich budúci rok darovať, koniec leta je ideálna príležitosť na odobratie a zakorenenie odrezkov.

Ako si rozmnožiť muškáty?

Budete potrebovať:

substrát namiešaný z perlitu, piesku a rašeliny v pomere 2:2:1

zakoreňovač

ostré vydezinfikované záhradnícke nožnice alebo nôž

menší črepník

Postup:

1. Vyberte si zdravé odrezky na slnečnej strane (tie s najpevnejšími stonkami) a odrežte ich dlhé približne 10 cm. Mal by mať 2-3 páry listov a rez by mal smerovať tesne nad uzlom, z ktorého vyrastajú listy (tento posledný pár treba odstrániť). Rez veďte ostrými vydezinfikovanými nožnicami, aby ste nezaniesli do rany chorobu.

2. Odrezok navlhčite a koniec vložte do stimulátora rastu koreňov. Následne ho jemne oklepte a zapichnite do substrátu.

3. Do jedného črepníka môžete vysadiť aj viac odrezkov, jemne ich pritlačte a opatrne zalejte. Po mesiaci môžete presádzať.

Ako sa o odrezky starať?

Až do októbra môžete rastliny pestovať vonku, v polotieni, ideálne chránené pred úpekom. Pravidelne ich zalievajte, no nepremokrite, aby nezačali hniť. Približne po mesiaci budú zakorenené a tým pádom aj odolnejšie. Môžete ich presadiť do samostatných črepníkov a následne zimovať v svetlej miestnosti v chladnejšom prostredí, ale bez mrazu (napr. na spoločnej chodbe v paneláku). Na jar ich môžete vyložiť na balkón a tešiť sa z novej nádhery.

Ako sa o odrezky starať?
5 1 vote
Article Rating
Viac článkov
Grilované bravčové rebierka
Recept: Grilované bravčové rebierka