Montessori hračka, ktorú si vyrobíte za 5 minút

Senzorická fľaška

Montessori hračka, ktorú si vyrobíte za 5 minút

Je zbytočné zahltiť malé dieťa kupovanými hračkami. Bábätko aj tak najviac zaujmú veci každodennej potreby, prípadne úplne obyčajné veci ako krabice alebo plastové fľaše. Ak by ste však chceli dopriať dieťaťu hračku, ktorá mu pomáha rozvíjať zmysly, môžete ju veľmi ľahko vyrobiť sami. A keďže veci by sa mali recyklovať, čo tak spraviť ju z plastovej fľaše?

Senzorická fľaštička perfektne stimuluje sluch a zrak dieťaťa vďaka predmetom, ktoré sú v nej. Je to hračka, ktorú môžeme veľmi rýchlo vyrobiť s predmetmi, ktoré máme v domácnosti. Je to aspoň príležitosť kedy môžeme využiť malé drobnosti, ktoré sú už nepotrebné a nevieme čo s nimi. V súčasnosti sa čoraz viac a viac začína brať na vedomie ekológia a do povedomia sa nám dostáva filozofia tzv. „zero waste“ čo v preklade znamená nulový odpad. Tohto spôsobu života sa netreba báť ani s dieťaťom. Namiesto jednorazových plienok sa dajú použiť klasické plienky alebo je možné skúsiť bezplienkovú metódu, vata sa dá nahradiť prateľnými tampónmi a hračky je možné tiež hravo vyrobiť už z existujúcich predmetov, ktoré sa vyskytujú v každej domácnosti.

Senzorickú fľašku môžeme vyrobiť buď z fľašky od vody alebo z nejakého kozmetického produktu – je len dôležité, aby bola fľaška menšia a ľahko ju mohlo dieťa držať v ručičkách, a aby bola priehľadná. Fľašu naplníme predmetmi, ktoré by mohli vzbudiť záujem dieťaťa. Fľašu môžete celú naplniť tekutinou alebo len do polovice tak, aby predmety plávali na jej hladine.

Fľašu naplníme predmetmi

Predmety, ktoré môžete použiť:

Tekutiny: vodu, glycerín, prostriedok na umývanie riadu, mydlo, vlasový gél, olej

Malé predmety, ktoré môžete dať do fľaše: trblietky, gumičky do vlasov, malé hračky (napríklad z kinderiek), guličky, cestovinu, ryžu (predtým sa môže zafarbiť potravinárskym farbivom)

Prázdna fľaša

Postup:

Najjednoduchšia verzia je určená na stimuláciu sluchu, kedy stačí naplniť fľašu predmetmi ako sú gombíky, ryža, cestoviny a podobne. Môžete použiť lievik, ktorý vám uľahčí naplnenie fľaše.

Pri výrobe fľaše, ktorá má stimulovať aj zrak, použijeme tekutinu. Do fliaš najskôr vložte predmety podľa svojho výberu. Fľašu naplňte do polovice vodou. V prípade, že chcete vyrobiť viacero fľaštičiek, môžete vodu každej zafarbiť inou farbou prostredníctvom potravinárskeho farbiva. Druhú polovicu fľaše naplňte olejom alebo glycerínom, ak si želáte, aby predmety plávali v tekutine pomalšie. Pevne uzavrite fľašu tak, aby ju dieťa nemohlo otvoriť v žiadnom prípade. Ak si nie ste istý, radšej vrchnák prilepte o fľašu. Dieťa pri hre sledujte, aby fľašu neprasklo alebo nepoškodilo a neprišlo tak k úrazu.

na stimuláciu sluchu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku