esť tipov ako si spríjemniť tmavé jesenné dni

Šesť tipov ako si spríjemniť tmavé jesenné dni a večery

Príchod jesene vítajú mnohí z nás s radosťou. Sú však medzi nami takí, a nie je ich málo, na ktorých chladné sychravé počasie, tmavé rána aj večery, nepôsobia optimisticky. Je to celkom prirodzené. Pomôcť môže naladenie sa na pomalšie jesenné obdobie príjemnými aktivitami a rituálmi, na ktoré počas leta neostával čas. Dobrým nápadom je pozrieť sa na jeseň zo svetlej stránky, pretože zafarbené lístie, hmlisté rána, pohodlné hrejivé oblečenie aj horúce nápoje majú svoje veľké čaro.

Zlé počasie neexistuje, správne sa oblečte a vyrazte von

Sezóna vlnených svetrov a kašmírových kabátov je tu, vycibrite si v toto ročné obdobie svoj štýl. Jeseni svedčí elegancia a tlmené tóny, ale bez veselých gumákov a pršiplášťa sa pravdepodobne počas daždivých dní taktiež nezaobídete. Práve tieto kúsky vás môžu na chvíľu vrátiť v čase, priamo do bezstarostného detstva. Kedy, keď nie teraz je najvhodnejší čas skočiť do poriadne veľkej kaluže na chodníku a patrične si to užiť? Vzduch na jeseň je čerstvý a pekne vonia, prechádzajte sa a kým sa dá, dodávame – v každom počasí. Rýchla chôdza na čerstvom vzduchu vás nakopne. Ak ste odchádzali so skleslou náladou, garantujeme, že domov sa po takejto aktívnej prechádzke vrátite s úsmevom na perách.

Počúvajte a tancujte

Príjemná hudba už zachránila nejednu ponurú chvíľu a pesimistickú myšlienku. Či už dáte prednosť tónom bossanovy, pri počúvaní ktorých sa vám okamžite vybaví tropická horúca Brazília alebo si pustíte optimistické reggae, v obidvoch prípadoch urobíte dobre a vaša nálada sa ihneď pozdvihne. Pokojne si doma aj schuti zatancujte. Príjemné melódie môžete striedať s hovoreným slovom. Ak ste už prišli na chuť podcastom, viete o čom hovoríme. Existujú na každú tému a aj v jazyku, ktorý preferujete.

Príjemná hudba už zachránila nejednu ponurú chvíľu

Tvorte a meditujte

Jeseň je ako stvorená na tvorivé ručné práce. Už naše staré a prastaré mamy sa počas chladných večerov venovali vyšívaniu, tkaniu či paličkovaniu. Inšpirujte sa, vyberte si techniku, ktorá vám je blízka a začnite. Makramé, slučkovanie a pletenie patria momentálne medzi najobľúbenejšie tvorivé spôsoby trávenia voľného času. Prekvapí vás množstvo návodov na estetické a ľahko zvládnuteľné kúsky, ktoré kolujú po internete. Odmenou vám bude okamžitý výsledok vašej práce, ale aj oddýchnutá myseľ, pretože takáto tvorivá činnosť má priam meditatívne účinky.

Obklopte sa krásou

Vo zvlášť temný deň odporúčame potešiť sa kvetinou. Kvety majú úžasnú schopnosť rozžiariť akékoľvek miesto, kam ich položíte. Kytica farebných kvetov vo váze prípadne vetvička vždyzeleného vavrínu alebo hoci aj jedličky vám skrášlia, a zároveň príjemne prevoňajú celú miestnosť. Po zotmení nezabudnite na sviečky. Namiesto tých najrozšírenejších z parafínového vosku, odporúčame siahnuť skôr po prírodných alternatívach. Ručne, na Slovensku vyrábané sviečky z včelieho vosku, sú dokonalou voľbou nielen z ekologického hľadiska.

Nájdite si nový koníček

Po rozbehanom lete je pokojná jeseň ideálnym časom na nový koníček. Možno po nejakej konkrétnej aktivite, do ktorej by ste sa radi pustili, pokukujete už dlhšie. Poďte do toho, teraz je ten správny čas. Inšpiráciou vám môžu byť individuálne kurzy cudzieho jazyka, ktorý vás naučí native speaker priamo z danej krajiny napríklad cez Skype. Možno ste sa už dlho chceli prihlásiť na jógu, Pilates alebo kurz keramiky, ale v lete jednoducho nebol čas. Urobte tak teraz.

Zájdite do kníhkupectva

Dobrá kniha je vždy zásah do čierneho. Nájdite si svojho knižného influencera, inými slovami knižného nadšenca a recenzenta v jednom, ktorý vám bohatú ponuku kníh pomôže prelúskať alebo si nechajte poradiť od skúseného kníhkupca vo vašom obľúbenom kníhkupectve. Vytvorte si príjemný jesenný rituál – pripravte si horúci nápoj, zabaľte sa do deky a každý večer prečítajte aspoň pár strán. Ak máte radi výzvy a radi by ste oprášili staré znalosti, skúste si pre zmenu sem-tam kúpiť knihu od obľúbeného autora v cudzom jazyku.

Dobrá kniha je vždy zásah do čierneho
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Hľadáte svadobného fotografa
Hľadáte svadobného fotografa?