Šípky sú plné vitamínu C

Šípky sú plné vitamínu C

Ako ich zbierať a sušiť?

September, október aj začiatok novembra to sú najlepšie mesiace, počas ktorých môžete zbierať šípky. Tento červený plod je plný vitamínu C a je skvelý na domáci džem, čaj, likér či kompót. Počas ich zbierania spojíte príjemné s užitočným: prechádzku so získaním cenných surovín pre svoje zdravie. Ktoré šípky zbierať a ako ich usušiť?

Ktoré šípky zberať

Na zbieranie šípok sú najvhodnejšie tri mesiace: september, október a začiatok novembra. Ideálne ešte predtým, ako udrú prvé mrazy – hoci jemný krátkodobý mráz dokáže chuť šípky zvýrazniť, tuhé a dlhodobé mrazy červeným plodom dodávajú mazľavejšiu chuť. Vyberajte iba zrelé červené plody, ktoré sú lesklé, nepoškodené, nezosušené, tvrdé, bez fľakov. Už počas zberu šípky očistíte od listov, konárikov a ukladajte ich do prúteného košíka či plátenej tašky. V igelitovom vrecúšku by sa vám mohli podobne ako hríby spariť.

Ako šípky sušiť

Šípky je pred sušením potrebné umyť, zbaviť okvetných listov a stopiek. Rozložte ich napríklad na plech vystlaný papierovými utierkami tak, aby sa navzájom nedotýkali a nechajte ich sušiť napríklad v prievane či v miestnosti, kde je nízka vlhkosť vzduchu a je tam vyššia teplota, ideálne okolo 30 °C. Na tomto mieste ich však nenechávame zbytočne dlho, pretože by mohli splesnivieť, a ich sušenie dokončite v rúre. Nastavte si ju na 40 – 50 °C, prípadne na 70 °C, vtedy však nechajte otvorené dvierka, a šípky sušte dovtedy, kým nie sú tmavočervené a nedokážete ich ľahko rozdrviť medzi prstami. Dávajte si pozor na to, aby šípky nezhnedli.

Ako skladovať usušené šípky

Keď už máte šípky usušené, prichádza na rad otázka, ako ich správne skladovať? Ak máte doma suché a tmavé miesto, pokojne ich môžete dať aj do papierového či pláteného vrecúška a umiestniť ich sem. Počítajte však s tým, že ich životnosť bude kratšia. Ak ich dáte do uzatvárateľného pohára či dózičky, do ktorej sa nedostane vzduch a tú odložíte na tmavé a suché miesto, dokážu vám šípky vydržať aj rok. Čím dlhšie ich však skladujete, tým viac strácajú vitamínov a žiadaných látok, preto je lepšie, keď sa do ich spracovania pustíte čo najskôr.

Ako skladovať šípky
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ako na komáre a kliešte
Ako na komáre a kliešte?