Skúste biohacking

Skúste biohacking

Ako vám zmena životného štýlu zmení celý život

Bulletproof diet, neprestrieľná diéta, prerušovaný pôst, riadená ketóza, intervalový tréning, biohacking, špeciálne upravený kokosový tuk do špeciálne upravenej rannej kávy (bez plesní, toxínov)… Stretli ste sa s niektorými z týchto pojmov? Pravdepodobne áno. Nie sú síce žiadnymi novými trendmi, no stále viac ľudí sa k nim uchyľuje. Prečo? Prezradíme vám to v nasledujúcich bodoch, ktoré vám možno zmenia život (minimálne životný štýl).

1. Zdravotný stav

Prvý a najzásadnejší bod je zistiť si svoj zdravotný stav. Nikdy sa do žiadnej radikálnej zmeny životného štýlu, diéty či cvičenia nepúšťajte bez toho, aby ste nepoznali svoj aktuálny zdravotný stav. Kedy ste boli naposledy na bežnej preventívke u svojho obvodného lekára? Vedeli ste, že by ste ju mali absolvovať aspoň každé dva roky? Dajte si urobiť kompletný krvný obraz, premerať tlak, odvážiť sa, skontrolovať znamienka, spomeňte bolesti hlavy či iné zdravotné neduhy. Po dôkladom vyšetrení budete mať v rukách balíček informácií, vďaka ktorým budete vedieť, kde začať – máte problémy s cukrom v krvi? Baktériu v moči? Máte málo železa či zinku? Toto všetko vám pomôže vyriešiť lekár a zdravý životný štýl. Rovnako navštívte tiež zubára. Skryté zápaly, najmä tie zubné, dokážu oslabiť celé telo a stáť za celým radom zdravotných komplikácií.

2. Strava

Sme to, čo jeme. Bez výnimky. Jedlo je naším zdrojom energie, mení sa v tele na stavebné látky, z ktorých máme vystavané tkanivá a štruktúry. Na prvý pohľad sa až tak nelíšime – často nie je vidno, kto je vyrobený z „mekáčov“ a kto z vegánskej stravy, je to však cítiť. Niekto je plný energie hneď po prebudení, iný tápe až kým nejde opäť večer do postele a ráno sa budí do začarovaného kruhu. Niekto zomrie v 50-ke na infarkt (čo, samozrejme, nesúvisí IBA so stravou), niekto sa dožije vo vitalite 80-ky. Čo teda jesť? Minimum cukru a lepku, veľa zdravých tukov, tak akurát bielkovín.

TOTO áno:

orechy (kvalitné, z dobrého zdroja. Pozor: arašidy nie sú orechy a často sú plné plesní a toxínov, tiež nie solené či pražené orechy)

oleje (kvalitné, vždy dbať na správne použitie, olivový iba do studenej kuchyne, na príležitostné vysmážanie radšej tuk – prípadne ghee maslo na osmaženie zeleniny, kokosový tuk do pečenia, kvalitné maslo na chlieb)

mliečne výrobky – kefír, kozie mlieko, ovčie a kozie jogurty, mlieko od kráv chovaných na zelených lúkach (dá sa ťažko zohnať), kvalitné syry

mäso – voľnežijúce zvieratá bez antibiotík, využívať nose-to-tail princíp, ale vždy s mierou! Radšej dlho varený vývar z hovädzích kostí než vysmážaný rezeň či kuracie na prírodno z mrazeného mäsa zo supermarketu.

koreniny a bylinky – skvelá antioxidačná a protizápalová pomoc, stimulujú metabolizmus, podporujú iminutu a uľahčujú boj s nadváhou (napr. kurkuma, bazalka, kajanská paprika)

káva – kvalitná, správne pripravená, napr. vo forme espressa, bez cukru, bez mlieka. POZOR na zdroj! Mnohé kávy sú vďaka nesprávnemu transportu a skladovaniu plné skrytých plesní a toxínov.

mliečne výrobky

Čo suplementovať?

Doplnky výživy sú kontroverznou témou – často sú kritizované, pretože z nich dokážeme využiť len malé percento látok. Určite by však nemali byť zatracované, najmä ak trpíte preukázaným nedostatkom niektorého vitamínu či minerálu (v závislosti od krvného obrazu).

Čo teda do tela dodávať?

vitamíny B, C D a E

magnézium (príležitostne, na relax, upokojenie, pri problémoch so spánkom, pri dlhodobom strese)

zinok (posilňuje imunitu, zdravé tkanivá, protizápalový)

železo (vo vhodnej forme, existujú napr. rôzne bylinkové extrakty, ktoré nezaťažujú trávenie a sú vhodné prakticky pre každého)

probiotiká

rybí olej

jód

POZOR však na predávkovanie. Výživové doplnky nikdy neužívajte dlhodobo (ak to nie je vyslovene nutné, napr. pri kolagénoch a rôznych extraktoch z chrupaviek na kĺby) a vždy na základe krvného obrazu. Predávkovanie napr. vitamínom D či železom môže byť skutočne nebezpečné, nehovoriac o vitamíne A.

Riadené hladovanie, čiastočný pôst/prerušovaný pôst: Čo to je?

Naši predkovia kedysi hladovku držali často – avšak nechcene. Kým si ulovili niečo na jedenie, prešlo pokojne aj niekoľko týždňov, živili sa korienkami či bobuľami, v tvrdých podnebných podmienkach často nemali dostupné ani to a pili len čistú dažďovú vodu. Aj tak boli schopní uloviť mamuta, keď ho stretli. Dnes mnohí odídu z domu bez raňajok a už ich bolí hlava, doobeda majú taký útlm, že len sedia nad zapnutým počítačom a poobede tiež nič neurobia, lebo majú zase útlm z ťažkého jedla. Áno, sme v konštantnom strese, stále musíme niečo riešiť, sme prestimulovaní… No naše telo v podstate stále funguje na podobných princípoch ako pred tisícmi rokov. Takže ako mu pomôcť mať dostatok energie v ktorúkoľvek hodinu dňa? Jedným z biohackov je napríklad prerušovaný pôst, prípadne tzv. riadené hladovanie, hladovka. Najčastejšie funguje tak, že si ráno naservírujete len kvalitnú kávu s pridaným tukom (MCT olej, kokosový tuk, ghee maslo) a následne až do obeda nič nejete. Telo sa postupne dostane do fázy ketózy, človek necíti hlad, ale nával energie. Do tohto postupu by sa však mali púšťať naozaj len zdraví jedinci a dôkladne ho konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom. Dochádza tak k riadenej ketóze, v krvi si nameriate tzv. ketóny a fungujete ako stroj.

A čo jesť potom? Vyváženú stravu bohatú na zdravé tuky s dostatkom bielkovín s minimom cukrov a lepku, s bohatým kalorickým príjmom a tak, aby malo telo dostatok živín každý deň – takže striedať jedlá, zaradiť do jedálnička kopec SEZÓNNEJ a LOKÁLNEJ zeleniny, variť každý deň, nezohrievať, dopriať si radšej kvalitu než kvantitu a večer už nehladovať, práve naopak – dopriat si napr. domáci med s orechmi ako posledný snack, vďaka ktorému mozog získa palivo na svoju nočnú šichtu.

prerušovaný pôst

3. Spánok

Kvalitný spánok je základ. Hoci neprerušovaný spánok neexistuje (prirodzene sa v noci budíme, hoci o tom nevieme – často to vidno napr. na malých deťoch, ktoré sú aj každých 45 minút hore – teda nedokážu prepájať spánkové cykly ako my, dospelí), dôležité je pripraviť si také podmienky na nočný odpočinok, aby nás nič nerušilo a teda sme po každom prerušení spánku dokázali opäť rýchlo zaspať bez pomoci.

Základom je eliminovať čo najviac nežiadúcich podnetov: svetlo, hluk, nepríjemnú teplotu, elektrický smog iný diskomfort.

Rituály a pravidelnosť:

Asi netreba pripomínať: Vstávajte a choďte spať vždy v rovnaký čas! Aj cez víkendy. Bodka. Bez diskusie.

Pred spaním zaveďte upokojujúce rituály: Uvarte si bylinkový čaj, dajte si teplú sprchu, masírujte si tvár hydratačným sérom, pustite si obľúbenú meditačnú hudbu k umývaniu zubov, pomasírujte si s partnerom navzájom chodidlá.

Svetlo:

Tvorba melatonínu, spánkového hormónu, je pre zdravý spánok zásadná. Jeho vylučovanie spomaľuje či zastavuje modré (resp. klasické biele svetlo), svetlo z monitorov či telefónov. Preto večer, minimálne 2 hodiny pred spaním, odložte všetky zariadenia s monitormi a obrazovkami (ak je to nutné, použite napríklad filter na blokovanie modrého svetla – dá sa nastaviť v rôznych aplikáciách, alebo špeciálne screen glasses, teda okuliare, ktoré modré žiarenie blokujú). Osvetlenie doma používajte naozaj minimálne, investujte napríklad do LED svietidiel (žiaroviek), ktoré sa dajú stlmiť, prípadne sa im dá nastaviť rôzny odtieň farebnosti v škále RGB (večer preferujte oranžové a žlté odtiene). Na zváženie je investícia do závesov, tzv. blackout, ktoré dokážu eliminovať svetlo z ulice – síce sú večer a v noci pomocníkom, ráno však blokujú aj prirodzené svetlo (modré, slnečný svit) a tým telo nedostáva signál, že je ráno a treba vstávať. V tom prípade odporúčame nastaviť časovač osvetlenia a pred prebudením si nechať rozsvietiť v byte biele (modré) svetlo.

Hluk:

Najlepšie sa spí v tichej miestnosti bez vonkajších ruchov. Ak vás trápi zvuk z ulice, skúste ho prehlušiť napr. bielym šumom z arómolampy.

Teplota:

Spánok pri teplote do 18 stupňov, vo vyvetranej miestnosti, je ideálny. Buďte prikrytý ľahkou perinou, majte na sebe tenké pyžamo, ktoré dobre saje a odvádza pot. V noci sa potí každý, v každom ročnom období, je to prirodzené, keďže sa z tela aj takýmto spôsobom odvádzajú toxíny.

Arómoterapia:

Ak vás trápia problémy so spaním (ktoré postupne odoznejú, ak si vaše telo zvykne na nový, zdravý režim), skúste si pomôcť arómoterapiou. Kvalitné éterické oleje, napr. levanduľový, dokážu zázraky. Difuzéry tiež pozitívne ovplyvňujú vlhkosť vzduchu a tým pomáhajú tiež našim slizniciam fungovať efektívne a tiež imunitnému systému.

4. Cvičenie a kondícia

Základom zdravého a spokojného života je rovnováha – a tiež pohyb. Prirodzený, ideálne na čerstvom vzduchu. Hoci mnohí nemáme času nazvyš, existujú metódy, ktoré sú časovo efektívne, a teda naozaj efektívne. Patrí k nim napríklad intervalový tréning. Spočíva v striedaní činností namáhavých, pri ktorých dôjde k zrýchleniu tepu (napr. šprint), s oddychom (ležanie, chôdza). Vďaka intervalovým tréningom – napr. 500 metrov šprint, 90 sekúnd oddych kráčajúc, sediac alebo ležiac na zemi, dokážete efektívne naštartovať telo už za 15 či 20 minút denne. Intervalový tréning vás nabije energiou, pomôže vám schudnúť prebytočné tuky a vytvarovať postavu – telo však zásobí kyslíkom, svaly spevní, pomôže vám správne odviesť z tela toxíny a prečistí mozog. Perfektné, nie?

Výborným spôsobom ako zlepšiť svoju kondíciu je okrem pravidelného cvičenia, dobrej stravy a kvalitného oddychu tiež saunovanie a otužovanie, ktoré kráčajú ruka v ruke. Kým so saunovaním v našej lokalite nemáme také skúsenosti (a späté tradície, ako napr. Škandinávci, ktorí sa saunujú v podstate od narodenia, resp. ešte v bruchách matiek), otužovanie je nám prirodzené, často naň však zabúdame. Stačí napr. zakončiť sprchovanie studenou vodou (najskôr končatiny, následne telo, hlava len u skúsených otužovačov), prípadne sa ľahšie obliekať (vždy však s ohľadom na plánovanú fyzickú námahu, aby ste neprechladli). Správne otužovanie stimuluje imunitný systém a metabolizmus.

Cvičenie a kondícia

5. Životný štýl

Splnili ste všetky predchádzajúce body, resp. budete sa snažiť? Premietnite biohacking aj do bežného života – práce, rodiny, záľub.

A) Vyhnite sa zbytočnému stresu. Snažte sa zbaviť toxických ľudí vo svojom okolí, myslite otvorene a pozitívne, nezahlcujte sa bulvárom, negatívnymi správami, konšpiráciami.

B) Stres je však fajn, ak je riadený – teda ťažký tréning, spomínané otužovanie či hladovanie, toto všetko spôsobí v našom tele vyplavenie stresových hormónov, ktoré dokážu naozaj nakopnúť telo k poriadnym výkonom

C) Zabudnite na odsúvanie povinností, dobrý time management je základ spokojného dňa – života. Píšte si do diára všetky povinnosti, poriadne plánujte (naplánujte si iba toľko, koľko reálne dokážete stihnúť, aby ste sa nedostali pod časový stres) a začnite vždy tou najťažšou vecou.

D) Spätná väzba: večer analyzujte, meditujte. Píšte si denník. Ak to nie je nič pre vás, spočiatku vám to môže byť divné, tak začnite napr. tým, čo ste cez deň zjedli, kedy ste vstali, kedy idete spať… Postupne sa dokážete rozpísať…

E) Prebuďte v sebe dieťa. Nájdite si čas na záľuby, na niečo, pri čom sa úplne stratíte v čase a v priestore (dosiahnete tzv. stav Flow). Čo to znamená? Predstavte si dvojročné dieťa, ktoré dokola vkladá a vyberá kľúčik zo zámku. Netuší, čo sa okolo neho deje, nereaguje na meno. To je flow. V tomto stave náš mozog pracuje na plné obrátky a dokážeme veľké veci. Môže to byť napríklad maľovanie, ale aj športová lukostreľba či v ideálnom prípade vaša práca!

A na záver: na čo toto všetko je? Ak hľadáte východisko zo stresujúceho života v osídliach nadváhy, nespokojnosti, nespavosti, chronických zápalov či bolestí, stresu a celkovej „nevitality“, skúste postupne aplikovať jednotlivé body. A sami uvidíte.

Životný štýl


UPOZORNENIE: Toto nie je návod na dokonalý životný štýl ani nie je žiadnym lekárskym či vedeckým odporúčaním. Ak splníte všetky body, neznamená to, že z vášho tela sa stane perpetum mobile, vyliečite si všetky ochorenia, dáte si dokopy vzťahy a odštartujete raketovú kariéru a odbehnete všetky maratóny či zdoláte ironmana aj bez prípravy. Navyše, ak začnete bez rozmyslu experimentovať s hociktorým zo spomínaných bodov, môžete si privodiť aj zdravotné problémy. Preto: čítajte s porozumením, doštudujte si oblasť, ktorá vás zaujala, konzultujte každý krok so svojím ošetrujúcim lekárom (najmä, ak sa začnete cítiť zle, čo je však pri niektorých bodoch spočiatku prirodzené), prípadne ste medikamentózne liečení (beriete lieky). Pre malé deti, dospievajúcich, tehotné a dojčiace ženy, seniorov a ťažko chorých či chronicky chorých ľudí navyše platia často úplne iné pravidlá, takže: nezabúdajte na sedliacky rozum!

0 0 hlasov
Hodnotenie článku