Takto s ňou zatočíte

Škvrna na gauči či blúzke?

Takto s ňou zatočíte

Škvrna z vína, potu, krvi či rúžu? Každá z nich má špeciálnu schopnosť – objaví sa vtedy, keď to najmenej potrebujeme. Našťastie nejde o také nešťastie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pripravili sme pre vás niekoľko účinných receptov, ako zatočiť so škvrnami.

Krvavá škvrna

Stačí drobná nepozornosť pri krájaní alebo rozškriabnutie chrasty a veľmi jednoducho sa môže krvavá škvrna objaviť aj na vašom gauči či blúzke. Ako s ňou zatočiť? Zabudnite na teplú vodu, ak by ste svoju blúzku dali prať napríklad na 60 °C, škvrna by sa do textílie ešte viac zažrala.

Pri odstraňovaní krvavých škvŕn sa oplatí byť rýchly – čím skôr prídete k umývadlu alebo drezu a pustíte na postihnuté miesto ľadovú vodu, tým lepšie. V takomto prípade nie je potrebné používať ani špeciálne čistiace prostriedky. Čo ak je škvrna už zaschnutá? Vtedy ju nechajte odmočiť – opäť v ľadovej vode – krvavé miesto posoľte a po hodine operte v rukách.

Škvrny od rúžu

Univerzálnym receptom, ako sa zbaviť škvrny z rúžu, je povolať do akcie lieh či iné bezfarebné riedidlo. Pokvapkáme ním líčiaci tampón či čistú handričku a opatrne čistíme postihnuté miesto. Priebežne však meníme tampóny za čisté: tak sa vyhneme tomu, aby sa rúž zašpinil aj dovtedy čisté oblasti.

Ak ide o blúzku, po prvej pomoci liehom, ju dáme vyprať. V prípade, že sa škvrna objavila na sedačke či kresle, postupujeme rovnako – tampónom namočeným v liehu očistíme fľak – a následne použijeme vlhkú špongiu s neagresívnym saponátom či jarou. Po škvrne neostane ani stopa.

Škvrny od rúžu

Vyliate víno

Aj príjemný večer strávený s blízkymi pri dobrom víne dokáže narušiť malá nehoda – keď sa vám pohár prevrhne a vyleje: či už na gauč, alebo blúzku. Ako postupovať? V prípade červeného vína je skvelým pomocníkom soľ: posypte ňou postihnuté miesto a po pár minútach očistite vlhkou špongiou. Ak je táto škvrna na blúzke, jednoducho ju neskôr vyperte.

Netradičným receptom je poliať fľak z červeného vínom bielym, následne škvrnu posolíme a potom vyperieme alebo vyčistíme vlhkou špongiou. Ak máte po ruke perlivú minerálku, môžete ňou postihnuté miesto rovnako poliať a neskôr vyčistiť vlhkou handričkou alebo dať oblečenie do prania.

Potné škvrny

Nevýhodou škvŕn z potu je, že niektorých sa už nedokážete zbaviť. Pot je veľmi agresívny a môže sa stať, že postihnuté miesto či už na blúzke, tričku, alebo pohovke odfarbí natrvalo. V takom prípade vám neostáva nič iné, ako sa s oblečením rozlúčiť a oblasť na gauči zamaskovať napríklad vankúšom.

Ak však nejde o odfarbenie materiálu, proti potu existuje niekoľko osvedčených bojovníkov: medzi tých najúčinnejších patrí obyčajné mydlo, ocot, lieh či citrón. V prípade, že ide o váš obľúbený kúsok zo šatníka, môžete staviť na istotu a spoľahnúť sa na čistiareň. Tu disponujú špeciálnymi prípravkami práve proti potu.

V každom prípade, keď škvrna vznikne, nespanikárte, zachovajte si chladnú hlavu a vrhnite sa do okamžitej záchrany. S týmito receptami to zvládnete.

Sedačky a pohovky
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Vyskúšajte zázračný domáci čistič
Všemocný ocot