Toto ste o múke možno nevedeli

Špaldová, pšeničná? Biela či celozrnná?

Toto ste o múke možno nevedeli

Vyznať sa v ponuke múk je niekedy celkom výzva. Najmä v prípade, že navštívite špecializovanú predajňu so zdravou výživou, kde nájdete okrem obilninových klasík aj alternatívy – gaštanovú či ryžovú. Viete, kedy sa oplatí použiť celozrnnú múku? A čo sa stane, ak zameníte pšeničnú za špaldovú? Čítajte.

Biela vs. celozrnná múka

Biela múka sa melie z očistených zŕn, ktoré sú zbavené otrúb (šupiek) a klíčka. Celozrnná múka, ako už jej samotný názov napovedá, sa melie z celých zŕn – so šupkami, klíčkami, jednoducho so všetkými časťami, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerálne látky, obsahujú veľké množstvo vlákniny, no aj tzv. antinutrientov, látok, ktoré môžu pri častom konzumovaní, prípadne nesprávnych kombináciách jedál, spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Celozrnné múky síce viac zasýtia a obsahujú širšie spektrum výživných látok (v porovnaní s bielou verziou), no nie sú vhodné na striktnú konzumáciu iba tohto druhu. Napríklad aj deťom do jedného roka (niektorí pediatri odporúčajú aj dlhšie) sa často neodporúča konzumovať celozrnné verzie pekárenských produktov, keďže môžu dráždiť ešte nie úplne vyzretý tráviaci systém.

Pšeničná vs. špaldová múka

Pšenica a špalda by sa dali považovať za sesternice. Špalda je totiž druh pšenice, ale nešľachtenej. Taká, ktorá sa pestovala aj v našich končinách pôvodne, no postupne ju vytlačili šľachtené odrody. Špalda je obalená dvomi vrstvami šupky, vďaka čomu je lepšie chránená pred škodcami a nie je závislá od chemickej ochrany (postrekov). Obsahuje viac minerálnych látok a zároveň dodáva jedlu jemne orieškovú chuť a tmavšiu farbu. Ak neviete, či vám bude chutiť, vyskúšajte ju napríklad v palacinkách – každá múka však saje inak tekutinu, preto je možné, že budete musieť pozmeniť svoj pôvodný recept a pridať viac či menej mlieka (alebo sódy).

Alternatívy (múky aj bez lepku)

Ak hľadáte bezlepkovú alternatívu pre celiatikov, nemusíte bežať do lekárne pre špeciálne dietetické potraviny. Siahnite po múkach, ktoré sa nevyrábajú z obilnín – výborne poslúži napríklad múka zo slnečnicových semien (tú si dokážete pripraviť aj sami doma rozmletím alebo rozmixovaním slnečnicových semien (olúpaných, nesolených), cícerová múka (výborná na zahustenie omáčok či polievok, prípadne sa z nej dá pripraviť výdatná kaša na večeru, ktorá chutí výborne aj len poliata rozpusteným maslom), kokosová múka, ktorá je zase skvelá do „sladkej kuchyne“ či ryžová múka, z ktorej sa pripravuje tiež alternatíva krupicovej kaše – opäť môže mnohým pripadať ešte lahodnejšie než pôvodná verzia kaše.

Nemajte predsudky a vyskúšajte alternatívne verzie múk, aj v prípade, že bezlepkovo fungovať (našťastie) nepotrebujete. Základom je nevylúčiť zo stravy lepok úplne, aby ste si neprivodili zdravotné ťažkosti.

Ak hľadáte bezlepkovú alternatívu pre celiatikov
0 0 hlasov
Hodnotenie článku